Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

ARKAS ve TURMEPA işbirliği ile çocuklar denizi öğreniyor

ARKAS ve TURMEPA, “Deniz & Çevre Eğitimleri” projesi ile çocuklara deniz sevgisi ve denizleri koruma bilinci kazandırmayı hedefliyor.

ARKAS ve TURMEPA işbirliği ile  çocuklar denizi öğreniyor
Bu içerik 948 kez okundu.

Çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen Arkas ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 22 yıldır hizmet veren TURMEPA, çocuklar için bir araya geldi. Arkas ve TURMEPA İzmir’in Karşıyaka, Buca, Konak ve Narlıdere ilçelerinde farklı yaş gruplarındaki çocuklar için “Deniz & Çevre Eğitimleri” projesine başladı.

Piri Reis öğrencileri denizlerin önemini eğlenerek öğrendi

Çevreye duyarlı çocuklar yetiştirmeye özen gösteren Özel Piri Reis Okulları, öğrencilerinde deniz kirliliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Arkas Holding ve DenizTemiz Derneği (TURMEPA) ile işbirliği yaptı. “Deniz ve Çevre Eğitimleri Projesi” kapsamında okulun Karşıyaka ve Güzelbahçe kampüslerindeki öğrenciler, denizlerin önemi hakkında bilgi aldı.

Proje kapsamında DenizTemiz Derneği (TURMEPA) İzmir Şubesi Proje Koordinatörü Saygın Yörük, minik öğrencilere dünyanın 4’te 3’lük bölümünü kaplayan denizlerin önemini, sudaki yaşamı, denizlerdeki canlıları, deniz kirliliği, kirliliğin canlılar ve insanlar üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde anlattı. Minik öğrenciler çizgi filmlerle denizlerdeki kirliliğin canlılar üzerindeki etkilerini görme imkanı bulurken bir yandan da eğlenceli oyunlarla kirliliğin önüne geçmek için neler yapılması gerektiğini öğrendi.

Çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısına ışık tutmayı ve denizi sevdirmeyi amaçlayan proje kapsamında, havaların ısınmasıyla birlikte çocukların kıyı temizliği etkinliklerine de katılması planlanıyor.

10 yıllık işbirliği

2006 yılından itibaren ARKAS Holding ve TURMEPA işbirliğiyle çevrenin korunmasına yönelik başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında ARKAS Holding’in yapımını ve işletimini üstlendiği “ARKAS TURMEPA II” adlı atık toplama teknesi, 11. yılında da Çeşme koylarının temiz kalması için çalışmaya devam edecek. ARKAS TURMEPA II, aynı zamanda hizmete başladığı 2006 yılından bu yana yat ve gezi teknesi sahiplerini deniz kirliliği konusunda bilinçlendirerek çalışma ve etki alanını genişletiyor.

Ziyaret edilecek tüm okullar

İzmir Karşıya Piri Reis İlköğretim Okulu

İzmir Güzelbahçe Piri Reis İlköğretim Okulu

İzmir Buca Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi

İzmir Narlıdere Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İzmir Konak Bonbonniere Anaokulu

22 yılda TURMEPA;

Eğitimlerini 18 milyon öğrenciye sundu;

8 milyon öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi;

13 bin 100 eğitimci yetiştirdi;

Gönüllü sayısı 5.630’a ulaştı;

Sosyal medyada 7 milyon kez görüldü;

32 milyon litre sıvı atık topladı;

500 bin jumbo boy çöp torbası katı atığın denizlere karışmasını önledi;

TV programları, kamu spotu, yazılı basın ve billboardlarla 52 milyona ulaşıldı.

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOSDER'den PSC Çalıştayı
KOSDER'den PSC Çalıştayı
Arkas Line, Batı Afrika servisini genişletiyor
Arkas Line, Batı Afrika servisini genişletiyor