Avrupa’yı korkutan ‘hayalet gemiler’
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Avrupa’yı korkutan ‘hayalet gemiler’

Güvenlik uzmanları, Kuzey Afrika kıyılarından Avrupa’ya gelen onlarca kayıtsız geminin, başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkeleri için potansiyel tehdit oluşturduğu uyarısında bulunuyor

12 Mart 2017 - 17:26

Avrupa kıyılarında sahte kayıt numaralarıyla izleme cihazlarını kapatarak seyreden ‘hayalet gemiler’, yetkilileri endişelendiriyor. Windward Denizcilik Veri Şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre sadece 2017’nin ilk iki ayında, İngiliz karasularına 50 civarında sahte kayıt numaralı gemi giriş yaptı, 245 vakada ise gemilerin seyrüsefer kayıtlarında ‘boşluklar’ olduğu tespit edildi.

Göçmen ya da silah

Firma yetkilileri, Ocak-Şubat aylarında, Libya’nın DEAŞ kontrolündeki bölgesinden yola çıkan en az 40 geminin Avrupa kıyılarına ulaştığını vurguluyor. Uzmanlar, bahsi geçen gemilerin insan kaçakçılığı ya da silah ve uyuşturucu gibi yasadışı maddeler taşıdığını öngörüyor.

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, yetkililerin ‘şüpheli’ listesine aldığı Güney Kıbrıs Rum Kesimi bandıralı bir gemi, geçtiğimiz aylarda Kuzey Avrupa ile Batı Afrika arasında ‘sıradışı’ bir sefer gerçekleştirdi. Rus bir firmaya ait olan gemi, Akdeniz’de seyrederken rota değiştirip Ukrayna’ya gitti. Burada Cebelitarık’a dönen gemi, Atlantik Okyanusu’na ulaştığında izleme sistemlerini kapatarak 12 gün radarda görünmedi. Cezayir yakınlarında ortaya çıkan gemi Ocak ayı başlarında İngiltere’ye doğru yol aldı, İskoçya’da durakladıktan sonra da Islay Adası açıklarında demirledi.

Yetkililer, DEAŞ militanlarının bahsi geçen ‘hayalet gemilerle’ İngiltere ve Avrupa ülkelerine ulaşmayı başarabileceği uyarısında bulunuyor.

Gelişmelerin ardından İngiliz Kraliyet Donanması’nın karasularındaki devriye gemilerinin sayısını artırmaya başladığı belirtildi.

Bu haber 1054 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı
Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı
700 milyon liralık ordino kavgası
700 milyon liralık ordino kavgası