Topbaş, İstanbul’un sıradışı projesini anlattı
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Topbaş, İstanbul'un sıradışı projesini anlattı

Günde 1 milyon yolcu kapasiteli olacak martı şeklindeki “Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi’yle ilgili merak edilenleri İBB Başkanı Kadir Topbaş anlattı.

10 Mart 2017 - 05:39

Günde 1 milyon yolcu kapasiteli olacak martı şeklindeki “Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi’nin 2018 yılı sonunda tamamlanacağını belirten İstanbul Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, "Tarihi eserler ve çevreye zarar vermemek için her türlü detay düşünüldü. Bir tarafı yaparken bir tarafı yıkacak değiliz" dedi. Topbaş, projenin bir ayağını oluşturan Kabataş’tan Üsküdar’a deniz altından uzanan yaya yolu tünelinin fikir babasının da Başbakan Binali Yıldırım olduğunu söyledi.

Trafik YER ALTINA alınacak

IBB Başkanı Kadir Topbaş, 'martı' şeklinin Olması NEDENİYLE kamuoyunda 'Martı Projesi' İnşaatı Bilinen Olarak devam eden "Kabataş Meydan Düzenlemesi Yönelik açıklamalarda Bulundu Merkezi'ne transfer ettik ettik. Saraçhane Belediye Sarayı'nda Düzenlenen Basın toplantısında konuşan Topbaş, Merkezi'nin Fındıklı Molla Çelebi Camii'nin kuzey Tarafından başlayıp aktarın Balikci Barınağı'nı Kabataş Bezm-i evlilik valide Sultan Camii'ne BİTİŞİK Kabataş içerisine alacak sekilde yapıldığını söyledi. 60 metrekarelik bin Yeni Bir meydanın Ortaya çıkacağı projeyle Birlikte, Dolmabahçe - Fındıklı Arasındaki araç trafiği yer Altina alınacak.

GÜNDE 850 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Deniz ulaşımı, raylı sistemler, karayolu ulaşımı ile Üsküdar-Kabataş Boğaz Yaya Geçiş Tüneli’nin birleşeceği transfer merkezinden ilk etapta günde 850 bin, daha sonra 1 milyon yolcu yararlanacak. Topbaş, Kabataş - Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanan yolcuların yapılacak merdiven ve asansörlerle Mecidiyeköy- Mahmutbey metrosu, Kabataş - Taksim Füniküler Hattı ve belediye otobüslerine yer altından ulaşım sağlayabileceğini aktardı.

YAYA TÜNELİNİN FİKİR BABASI BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM

Marmaray çalışmaları sırasında Kabataş’tan Üsküdar’a deniz altından bir yaya yolu yapılmasına yönelik fikir veren kişinin Başbakan Binali Yıldırım olduğunu söyleyen Topbaş, “Yaya Geçiş Tüneli Projesi’nin fikir babası Başbakan Binali Yıldırım’dır, fikir ondan çıktı" dedi. 2 kilometre uzunluğundaki tünelin içinde bisikletler, yayalar için elektrikli araçlar ve yürüme bantları yer alacak.

YAYA TÜNELİNDEN GEÇİŞ PARALI MI OLACAK
İBB Başkanı Topbaş, yaya tünelinin kullanım bedeli olarak ücret ödenip ödenmeyeceği konusunda, “Buraya metro ile gelen para ödemiş insan var, tekrar para öder mi, geçişler nasıl olmalı konusunda değerlendirme yapacağız" yorumda bulunarak ücret konusunda kesin bir yanıt vermedi.

DENİZ TRAFİĞİ YÜZDE 80 ARTACAK
İskelelerin yeniden düzenlenerek kapasitelerinin artırılacağını ifade eden Topbaş, yapılacak 4 adet yeni iskeleyle birlikte, iskelenin kapasitesinin yüzde 80 oranında artacağını söyledi. Topbaş, “İskeleler, günlük ortalama 30 bin yolcu kapasitesi ile hizmet verecek" diye konuştu.

“PROJENİN DURDURULDUĞU İDDİALARI DOĞRU DEĞİL"
Topbaş, ‘Tarihi yapıların zarar gördüğü ve çalışmaların Kurul tarafından durdurulduğu’ iddialarına yönelik bir soru üzerine, “Projenin durdurulduğu haberleri doğru değildir. Çalışmaya başlamadan ilgili kurumlardan görüşler alındı. Tarihi eserler ve çevreye zarar vermemek için her türlü detay düşünüldü. Bir tarafı yaparken bir tarafı yıkacak değiliz. Bir taraftan tarihe saygı duyarken diğer taraftan buna mecburuz. Kaos artık bitecek" dedi.

Bu arada gazetecilere İBB'den verilen bilgilendirme notunda da “Koruma Kurulu, 'tarihi yapılar hasar görüyor' şeklindeki iddialara istinaden inceleme yapılmasını istemiştir. Vakıflar il müdürlüğü yerinde tespit yaparak, Kurula 'zarar olmadığına dair' rapor sunmuştur. Kurul 'gerekli tedbirler alınarak iş devam edebilir' hükmünde bulundu. Projenin 2008 yılı itibariyle Kurul onayı var" ifadelerine yer verildi.

“KABATAŞ’TAKİ SETİ GEÇMEYECEK, MÜTEVAZI BİR YAPI OLACAK"
Martı Projesi’nin yüksekliği ve siluete yönelik eleştiriler üzerine Topbaş, “50 metre yüksekliğinde olacağı söylendi ancak bu doğru değil. Kabataş’taki seti geçmeyen gayet mütevazı yükseklikte ama buluşma noktası olacak muhteşem bir meydan ortaya çıkacak" dedi

 

Bu haber 699 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antibiyotikleri yanlış ve gereksiz kullanıyoruz
Antibiyotikleri yanlış ve gereksiz kullanıyoruz
İstanbul'a dev meyve ormanı
İstanbul'a dev meyve ormanı