Rusya ve Türkiye önemli imzalar atacak! Ortak fon hayata geçiyor
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya ve Türkiye önemli imzalar atacak! Ortak fon hayata geçiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde önemli anlaşmalara imza atılacak. 10 milyar dolarlık Rus fonu RDIF ile Türkiye Varlık Fonu yüzde 50’şer ortaklıkla yeni fon kuracak. Kurulacak ortak fon, büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ'lerin yatırımlarının finanse edilmesini de destekleyecek.

10 Mart 2017 - 05:35

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geleceği Türkiye - Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK)  toplantısı öncesi, AA’ya konuştu. Novak Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğinin, yaşanan olumsuz olaylardan sonra kademeli bir şekilde toparlandığını vurguladı. Toplantıda iki ülke arasında 2017 - 2020 yıllarını kapsayacak orta vadeli ticari, ekonomik, bilimsel ve kültürel iş birliği programının imzalanacağını bildiren Novak, “Toplantıda imzalanacak bir diğer kritik anlaşma  ise Rusya Yatırım Fonu ile Türkiye Varlık ve Yatırım Fonu arasında ortak yatırım fonu kurulmasına ilişkin protokol olacak” dedi.

 

KÜLTÜR VE TURİZM YILI

Novak, ayrıca toplantıda Türk ve Rus Kültür ve Turizm Bakanlıkları arasında imzalanacak anlaşmayla, 2019 yılının iki ülke arasında karşılıklı kültür ve turizm yılı ilan edileceğini belirterek, “Toplantı kapsamında imzalanacak bir dizi anlaşma daha olacak. Örneğin ekonomi kurumlarımız arasında, tarım ve sanayide ikili ticaretteki kaldırılabilecek engellere ilişkin çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde belirlenen takvime göre ilerlendiğini ve ilk hattın 2019 sonunda devreye alınacağını bildiren Novak, Akkuyu Nükler Güç Santrali’ni ise gerekli izinler verilirse Türkiye’nin kuruluş yıl dönümüne yetiştirilebileceğini söyledi. Öte yandan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Lisanslama ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Direktörü Kürşad Tosun, Türkiye’nin ilk nükleer güç  santrali projesi Akkuyu’nun inşaat lisansı için  3 Mart’ta Türkiye Atom Enerjisi  Kurumuna (TAEK) ve elektrik üretim lisansı için de 28 Şubat’ta Enerji Piyasası  Düzenleme Kurumuna (EPDK) başvuruda bulunduklarını bildirdi.

ŞİRKETLERE DESTEK

İmzanın Türkiye'ye yeni yatırımlar getireceğini belirten Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, anlaşma ile yüzde 50-50 ortaklıkla bir fonun kurulacağını söyledi. Bostan, "İki ülke arasındaki yatırımların artırılması için işbirliği yapılacak. Büyük şirketler ve KOBİ seviyesindeki yatırımlar, bu fon sayesinde desteklenecek" diye konuştu. 26 Ağustos 2016'da kurulan ve bünyesine Ziraat Bankası, Halkbank ve THY gibi önemli şirketleri alan Türkiye Varlık Fonu'nun 300 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması hedefleniyor. Büyük projeler için finansman imkânı sunacak olan Türkiye Varlık Fonu, büyümeye de katkı sağlayacak. 10 milyar dolarlık büyüklüğü olan RDIF ise, ortaklıklar yoluyla 27 milyar doları aşan yabancı sermayeyi Rusya ekonomisine çekti.

TARIM ÜRÜNLERİNE İHRACAT KAPISI AÇILDI

Başbakan Binali Yıldırım ile Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in telefon görüşmesinde, Medvedev, bazı tarım ürünlerinin Türkiye'den Rusya'ya ihracatına imkân tanıyan kararnameyi imzaladığını bildirdi. Görüşmede, ticaret, ulaştırma, tarım ve taşımacılık konularının yanı sıra gümrük, enerji ve vize rejimine ilişkin gündem maddelerinin ele alındığı belirtildi. Böylece, aralarında patlıcan, biber, nar, kabak ve marul gibi ürünlerde de Rusya'nın koyduğu ithalat yasağı kalkmış oldu. Toplam 21 ürünün Rusya'ya giriş yolu açıldı.

Bu haber 574 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstanbul'a dev meyve ormanı
İstanbul'a dev meyve ormanı
Antibiyotikleri yanlış ve gereksiz kullanıyoruz
Antibiyotikleri yanlış ve gereksiz kullanıyoruz