Metin Kalkavan: "YDO Ruhundan Kurtulamadık"
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Metin Kalkavan: "YDO Ruhundan Kurtulamadık"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart 2017 olağan meclis toplantısı bugün Cengiz Kaptanoğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.

09 Mart 2017 - 21:17

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart 2017 olağan meclis toplantısı bugün Cengiz Kaptanoğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.Toplantı başladığında Meclis başkanı Cengiz Kaptanoğlu bazı sektörel basın temsilcilerini meclis onayına başvurarak salonun dışına çıkardı.

Toplantıda Oda faaliyetlerini Faruk Okuyucu sundu.

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Selçuk Şaban "İhracata Yönelik Devlet Destekleri Kapsamında Yeni Uygulamalar" konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumda Selçuk Şaban söz konusu destekleri;

-Fuar katılım desteği,

-UR-GE (Uluslararası rekabeti geliştirme) desteği,

-Pazar araştırması, pazara giriş belgeleri desteği,

-Tasarım Desteği,

-Markalaşma ve Turrquality desteği,

-Türkiye Ticaret Merkezleri desteği,

-Sektörel nitelikli uluslararası yurtiçi fuarların desteklenmesi,

-E-Ticaret sitelerine toplu üyelik desteği,

-Türk Eximbank sigorta tazmin desteği,

-İhracat taşımalarına navlun desteği,

-Müteahhitlik sektörüne destek, başlıklarında inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Toplantıda daha sonra Prof. Dr. Tuncay Kuleli "Bodrum Yarımadası ve Gökova Körfezi için deniz turizmi ve Mavi Yolculuk açısından Kıyı Alanları ve Planlama önerileri"başlıklı araştırması ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Daha sonra söz alan KOSDER Başkanı Salih Zeki Çakır, KOSDER'in "Deniz Ticaret Filomuzdaki istihdam" konulu çalıştayı hakkında bilgi verdi.

Armatörler Birliği Başkanvekili Erol Yücel ise Armatörle Birliği olarak gemiadamları ile ilgili uygulanacak disiplin uygulamaları ile ilgili devletin yaptığı desteğin çok önemli olduğunu belirtti ve ilgililere teşekkür etti.

Daha sonra TÜRDEF BaşkanıErkan Dereli söz aldı. Dereli yıpranma payına değindi ve yıpranma payının sadece çalışanın değil işverenin de sorunu olduğunu söyledi. Denizcilik eğitimi alan öğrencilerin daha öğrencilik yıllarında "nasıl karaya geçerim?" diye düşünmeye başladığını anlatan Erkan Dereli "Onları denize çekmeliyiz. Onlara bir cennet sunmalıyız ki denizde tutmanın bir yolu da yıpranma payıdır"dedi.

Metin Kalkavan "YDO Ruhundan Kurtulamadık" Kaptan  Saim Oğuzülgen: "O ruh ölmez" 

Meclis toplantısında son olarak kürsüye gelen Yönetim Kurulu başkanı Metin Kalkavan yıpranma payı ve gemi adamı yetiştirme ve disiplin uygulamaları konusunda konuşmacılara katılmadığını belirtti. Kalkavan bir YDO ruhu diye bir ruhun var olduğunu, bu ruhun hala devam ettiğini, okulun kapanıp adının değişmesine rağmen bu ruhtan kurtulamadılarını söyledi.

Kalkavan şöyle konuştu:"İstihdam konusunda Salih Kaptanın çok güzel saptamaları var. Fakat ben çok farklı düşünüyorum.Erbil Kaptan da benim gibi düşünüyor.Bir şeyden çıkmamız lazım.Ondan ne zaman kurtulacağız bilmiyorum.Bu YDO'dan...YDO diye bir şey kalmadı ama YDO ruhu devam ediyor.İTÜ Denizcilik Fakültesi oldu.Ruhu devam ediyor.Öyle bir ruh ki odada dolaşıyor"

DTO Yönetim Kurulu Başkanı'nın YDO Ruhu ile ilgili sözleri esnasında DTO Meclis Salonunda bulunan bazı üyelerden itiraz sesleri yükseldi.  Kaptan Saim Oğuzülgen'in müdahale ederek "Ölmez o ruh" diye seslendiği duyulurken "Bizi bugünlere o ruh getirdi" diye sesler yükseldi. 

Kalkavan ayrıca ihracat ve ithalatta başlayan olumlu gelişmeler olduğunu bunun  ise 2017 yılının 3. çeyreğinde yansımalarının yaşanacağını anlattı. 

Metin Kalkavan meclis üyelerine seslenerek ne kadar eleman aldıklarını Oda'ya bildirmelerini istedi.

Bu haber 1413 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • ahmet kpt.
  7 ay önce
  ydo ülkeye yarardan cok zarar olmakta örgüt gibi hareket etmekteler. kendi adamları gibi gördüğü ydo lu herkezi ayrı tutatarak en iyi yerlerre kötü de olsa adamlarını kollamakta. tıpkı günümüzde meydana çıkan FETÖ orgutu gibi olmuslar
 • T.C. MÜH.KAPTAN REFİK AKDOĞAN
  8 ay önce
  YAŞAMIMIZ YÜCE ALLAH'IN BİZE VERDİĞİ BEDENİMİZDE BULUNAN RUHLA DEVAM EDER. RUHUMUZU TESLİM ETTİK Mİ YAŞAM DA BİTER.AYLARCA SÜREN SEFERLERDE GEMİDEKİ ARKADAŞLARIMIZLA YAŞAMIMIZ AİLEMİZDEN FAZLADIR. BAŞTA GEMİ KAPTANI, BAŞ MÜHENDİS OLMAK ÜZERE TIPKI BİR AİLE GİBİ YAŞAMIMIZ DEVAM EDERKEN YDO MEZUNLARI BU AİLENİN EN ÖNEMLŞ BİŞRETYLERİNİ OLUŞTURDUPUNDAN İSTER İSTEMEZ YDO RUHU OLUŞMUŞTUR. BU RUH HURDA ARMATÖR GEMİLERİNİ BAŞARI İLE YEDİ DENİZLEREE DOLAŞTIRIKEN KURTLU MERCİMEK VE NOHUTLA SEFERLER TAMMLA
 • FERİT TALHA SUCU
  8 ay önce
  SON 20 YILDAKİ KAZALARI ARAŞTIRIN TAMAMINA YAKINI YDO MEZUNU.YANLIŞSA LÜTFEN DÜZELTİN.AMA SORSAN ONLAR 1 NUMARA
 • hüsamettin canbilen
  8 ay önce
  12 eylül faşistleri okulu 1 gecede askeriyeye bağladı da ne oldu?? O ruh ölmez sizin kabusunuz,kara basanınız olur. Emekli askerlerin yanına koltuk değneği olarak verilen çok YDO lu genç zabitleri gördük kaptanlık öğrettiler emekli denizaltı komutanlarına,ikmal subaylarına. Sektör işine kim gelirse onu alır çalıştırır.Kimseye boşuna para vermez. Altın çamurada düşse altındır.
 • Mehmet Haldun Tokay
  8 ay önce
  Bu Türk Denizciliği'nin müzmin derdi, KRONİK HASTALIĞIDIR. Y.D.O ruhu...onca denizcilik ünüversitesi ve yüksek okuluna inat, "Çeşmenin Başında" ben olacağım inadı. Kutluyorum sayın Metin Kalkanı. Senelerdir bu çeşmeye ağız dayamış "önce ben" egosuna tam onikiden çakmış. P.R.Üniversitesi çok gözlerini korkuttu. Ancak ben yine sayın Kalkavan'ı, bu muhteşem mektebimizle ve başarıda haklı sonuçların alınması için sürdürülen eğitim ve öğretimi izlemesini tavsiye ederim
 • Engin Kaptan
  8 ay önce
  Ağzında altın kaşık ile doğmuş ve bu sebeple kendini "elit" zanneden, Ancak ağzından çıkanın farkında olamadığı açıkça görünen bu zatı muhterem "YDO ruhu"ndan neden kurtulmak istediğini açıklamalıdır. YDO Ruhu kendisine mi, filosuna mı yoksa denizcilik sektörüne mi zarar verdi?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antibiyotikleri yanlış ve gereksiz kullanıyoruz
Antibiyotikleri yanlış ve gereksiz kullanıyoruz
İstanbul'a dev meyve ormanı
İstanbul'a dev meyve ormanı