Kızılay Yemen’e yardım götürecek gemi arıyor
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kızılay Yemen’e yardım götürecek gemi arıyor

Türk Kızılayı, Yemen’e insani yardım yapılması için hazırlıklarını hızlandırdı.

05 Mart 2017 - 20:03

Deniz yoluyla yardım göndermek için Deniz Ticaret Odası’na yazı gönderen Türk Kızılayı Uluslararası Programlar Yönetimi Müdürlüğü, “Yardımların deniz yolu ile bölgeye ulaştırılması için odanıza kayıtlı ve Yemen deniz yolu taşımacılığında deneyimli firma bilgilerinin kurumumuz ile paylaşılması hususunda yardımlarınızı arz ederiz” dedi. Yazı, bölge ticaret odalarına da gönderildi. Bu kapsamda, 5 bin 10 bin ton arası taşıma kapasitesi olan gemi sahibi firmaların, 13 Mart’a kadar Türk Kızılay’ına bilgi vermesinin istendiği kaydedildi. Yazı, armatörlere ve gemi tedarikçilerine de iletildi. Henüz kaç gemilik bir konvoy yapılacağının kesinleşmediği öğrenildi. 

 
Kızılhaç yardımı kesti

 

Kızılay heyetinin kafilesi, Kızılhaç’ın bölgeden çekildiği bir dönemde bölgeye ulaşmış olacak. Kızılhaç örgütü geçtiğimiz günlerde, Kızıl Deniz sahilindeki çatışmalar nedeniyle Hudeydiye’de acile yardıma ihtiyacı olan 500 bin kişiye yardımları güvenlik endişesi ile durdurduğunu açıklamıştı. Bu yıl ayrıca Aden Körfezi’ndeki beş yardım gemisi tahrip edildi. Çatışmalar nedeniyle gemiler kıyıya yanaşamadı. Özellikle limanlara, rejim güçlerine destek veren Suudi Arabistan’ın hava saldırıları dikkat çekiyor.
Tıbbi malzeme lazım
Geçtiğimiz günlerde Yemen’e giden Türk heyeti de özellikle hastanalerde incelemelerde bulunmuştu. Muhaliflerle mücadele eden Yemen rejimi, Türk heyetten özellikle tıbbi malzeme talebinde bulunmuştu. Rejim yetkilileri, elektrik ve iletişim hatlarında hasar olduğuna da dikkat çekmişti. Gıda sorunu yaşayan Yemen’de, milyonlarca kişi de su ve barınma gibi ihtiyaçlarından yoksun durumda. Kızılay, Yemen yardımları için yardım da toplayacak. (Milliyet)

Bu haber 647 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Arabalarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak geldi!
Son dakika... Arabalarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak...
İtalyan kılavuz kaptan kazada yaşamını yitirdi
İtalyan kılavuz kaptan kazada yaşamını yitirdi