Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Aylara göre balık yeme rehberi

Martta barbunya, eylülde istavrit... Mevsime göre balıkların lezzeti de, boyutu da değişiyor. İşte ay ay taze balık yeme rehberi...

 Aylara göre balık yeme rehberi
Bu içerik 572 kez okundu.


Balık, mevsime ve iklim şartlarına göre tadı ve kalitesi değişen bir besin türüdür. Yılın her ayı farklı balık çeşitlerinin denizlerdeki miktarı, yağ oranı ve kalitesi değişiklik gösterir. Bu haber sayesinde siz de sevdiğiniz balık çeşitlerini en lezzetli ve bereketli halde bulacağınız zamanları öğrenebilirsiniz.

Bereketli ve Bol Çeşitli: Ocak

Ocak ayında hamsi ve kefal tam kıvamını bulup yağlanır. Dolayısıyla bu ay tüketeceğiniz hamsi ve kefalin tadına doyum olmaz. Bu ay bol ve lezzetli olan diğer balıklar; palamut, uskumru, istavrit, çinekop, lüfer ve mezgittir.

Kalkan Ağa Gelir Hamsi Veda Eder: Şubat

Şubat ayının gelmesi ile birlikte ocak ayındaki hamsi, palamut, uskumru ve lüfer lezzetini kaybeder. Kalkan mevsiminin başladığı şubat ayında gümüş balığı ve kefal de tüketilebilir.

Barbunya ve Gümüş Balığı Bollaşır: Mart

Mart ayı, gümüş balığı ve barbunya açısından oldukça bereketlidir. Şubat ayında ağlara takılmaya başlayan kalkan, levrek ve kefal bu mevsimde lezzetlidir. Ancak uskumru, çiroz haline gelir.

Balık Tüketmek için Bereketli Bir Dönem: Nisan

Nisan ayında pek çok balık türü lezzetli bir şekilde sofralardaki yerini alabilir. Ancak bu ayın gözde balığı hem tam lezzetine kavuşmuş hem de bolca bulunan kalkandır. Barbunya, kefal, gümüş, levrek ve kılıç gibi pek çok balık da bu ayda lezzetli haldedir.
.
Kış Balıklarına Tamamen Veda: Mayıs

Levrek, barbunya, tekir, iskorpit, kılıç ve dil balığı bu mevsimde gönül rahatlığıyla satın alınıp pişirilebilir. Mayıs ayında istavrit, palamut ve hamsi gibi kış balıkları yağını kaybettiğinden lezzetsizdir.

Balıkta Azalma Başlıyor: Haziran

Balık bolluğunun azalmaya başladığı haziran ayında yağlı ve lezzetli balık tüketmek isteyenler tercihlerini karagöz ya da kırlangıçtan yana kullanabilir.

En Az Balık Temmuz'da

Balığın en az olduğu ay temmuz, sardalya tüketmek için oldukça elverişlidir. Farklı balık çeşitleri tüketmek isteyenler lezzetini kaybetmemiş tekir ve barbunya balıklarını tüketebilir.

Çingene Palamudu Teşrif Eder: Ağustos

Sardalyanın en lezzetli, yağlı hallerini bulacağınız ağustos ayında çingene palamudu sezonu da açılır. İzmarit, sinarit ve mercan da bu mevsim de yenebilecek balıklardır.

Balık Sezonu Açılır: Eylül

Eylül ayının gelmesiyle balık sezonu açılır. Yağmur suyunu alan palamut irileşir ve bollaşır, izmarit, istavrit, sardalya ve kılıcın tadı yerindedir. Bolca görülen kırlangıcın yanında lüfer azdır ama sezonu gelmiştir.

Göç Başlıyor: Ekim

Karadeniz’de beslenip yağlanan balıkların Marmara Denizi’ne geldiği dönem ekim ayına denk gelir. Bu nedenle ekimde lüfer lezzetlenir; palamut, barbunya, tekir ve istavrit yağlıdır.

Bereketi ve Bolluğuyla Gelir: Kasım

Uskumru için en verimli ve uygun ay olan kasım aynı zamanda balık için bol ve bereketli bir aydır. Hamsi bu ayda çıkar, pisi en çok bu ayda tatlanır, kış balıkları bolca bulunur.

Neredeyse Tüm Balıklar Lezzetli: Aralık

Aralık ayında balıkların tam olarak yağlanıp lezzetlenir. Lüfer, torik, palamut ve uskumru bu mevsimde oldukça yağlı ve besleyicidir. Hamsi, tekir, çinekop, barbunya gibi balıklar da bolca bulunup farklı çeşitlerde pişirilmeye müsaittir.

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi ve yat sektörünün ihracatı  2 katına çıktı
Gemi ve yat sektörünün ihracatı 2 katına çıktı