Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Kırım Tatarları deniz piyade birliği kuruyor

Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nı ele geçiren Rusya'ya karşı mücadele etmek amacıyla Ukrayna Deniz Kuvvetleri bünyesinde deniz piyade birliği kuruluyor. Müfreze Kırım Tatarı gönüllülerinden oluşacak.

Kırım Tatarları deniz piyade birliği kuruyor
Bu içerik 551 kez okundu.

Kırım Tatarları'nın manevi lideri olarak kabul edilen Kırım Tatar Milli Meclisi Eski Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nı ele geçiren Rusya'ya karşı mücadele etmek isteyen Kırım Tatarı gönüllülerden oluşacak bir müfrezenin, Ukrayna Deniz Kuvvetleri bünyesinde deniz piyade birliği olarak görev yapacağını söyledi. 

Kırımoğlu, Kiev'de katıldığı bir sempozyumda yaptığı konuşmada, kendisinin Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak ile prensipte vardığı anlaşma çerçevesinde, Kırım Tatar gönüllü müfrezesinin, Ukrayna Deniz Kuvvetleri'ne bağlı deniz piyadeleri olarak hizmet vermesine karar verildiğini belirtti. Kırım Tatarları'nın karacı asker yerine deniz piyadesi olması konusunda ise Kırımoğlu,"bu, hiç bizim istediğimiz şey değildi. Fakat galiba, başlangıç için böyle bir aşama olabilir", diye konuştu. 

Kırım Tatar Müfrezesi'nin ilk başta 250 kişi ile kurulmasının planlandığını belirten Kırımoğlu, bununla birlikte, kısa bir sürede müfrezedeki askerleri n sayısının artacağını tahmin ettiklerini, üstelik Kırım Tatar Müfrezesi'ne sadece Kırım Tatarları'nın değil, müfrezenin genel ilkelerini kabul eden her etnik gruptan gönüllünün katılmasının beklendiğini dile getirdi.

 
 
Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi ve yat sektörünün ihracatı  2 katına çıktı
Gemi ve yat sektörünün ihracatı 2 katına çıktı