Bilim insanları dev deniz solucanı keşfetti!
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bilim insanları dev deniz solucanı keşfetti!

Bilim insaları, Dünya üzerinde yaşamış olan dev bir deniz solucanı keşfetti. Yeni bir türün keşfini duyuran bilim insanları,keşfettikleri bu canlı hakkında önemli bilgiler paylaştı!

25 Şubat 2017 - 20:04

Yaklaşık 4.5 milyar yıllık dünyamız birbirinden eşsiz, birçok canlıya bugüne kadar ev sahipliği yaptı. Bu canlılardan kimisi değişen şartlarda adaptasyona uğrayarak, ya değişti ya da nesli tükenerek keşfedilmeyi bekledi. Yapılan kazılar sonucunda bilim insanları dev bir deniz solucanı keşfetti.

Bilim insanları, her geçen gün dünyamızda ki canlılar ile ilgili yeni keşifler yapmakta. Bu sefer ise bilim insanların keşfettiği canlı ise dev bir deniz solucanı.

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan 3 metre uzunluğundaki deniz solucanı, 400 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor.

400 milyon yıllık geçmişi olan Bobbit solucanı, okyanusun derin yerlerinde yaşamı sürdürebiliyor. Yaşamını balıkları ve ahtapotları avlayarak sürdüren bu dev katil deniz solucanı, avlarını kumun altına saklayarak bekliyor. Daha sonrasında ise gözüne kestirdiği av kendisine doğru yaklaştığında keskin dişleri ve güçlü çenesi ile avını kıs kıvrak yakalıyor.

Deniz solucanları arasındaki en büyük çeneye sahip olan Bobbit solucanı adeta bir katil diyebiliriz. Büyük çenesi ve sivri dişleri ile dikkat çeken deniz solucanının çenesinin fosilleri, 1994 yılında Kanada'da yapılan bir kazıda ortaya çıkartıldığı belirtildi.

Yapılan bu kazı sonucunda ortaya çıkan çene fosillerini, detaylı bir şekilde incelemeye alan bilim insanları, yeni bir türün keşfedildiğini duyurdu. Yaklaşık 400 milyon yıllık geçmişe sahip olan bu türün okyanusun çeşitli katmanlarında hayatını sürdürdüğü de ortaya çıktı.

 

Bu haber 1848 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antibiyotikleri yanlış ve gereksiz kullanıyoruz
Antibiyotikleri yanlış ve gereksiz kullanıyoruz
İstanbul'a dev meyve ormanı
İstanbul'a dev meyve ormanı