Deniz altı veri hattı ile 17 ülke birbirine bağlandı
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Deniz altı veri hattı ile 17 ülke birbirine bağlandı

Türk Telekom International’ın tek Türk şirketi olarak yer aldığı deniz altı veri hattı projesi tamamlandı. Proje 17 ülkeyi fiber hat ile deniz altından birbirine bağlıyor

22 Şubat 2017 - 05:03

Türk Telekom iştiraklerinden Türk Telekom International’ın tek Türk şirketi olarak yer aldığı dünyanın en önemli ve yüksek kapasiteli deniz altı veri hattı konsorsiyumlarından SEA-ME-WE 5 projesi tamamlandı. Projenin lansman toplantısı Türk Telekom ve Türk Telekom International’ın ev sahipliğinde, konsorsiyum üyesi 19 operatörün yöneticilerinin katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türkiye için veri köprüsü

Türk Telekom International’ın Marmaris’te inşa ettiği istasyonun da dahil olduğu bu dev proje ile 17 ülke, fiber hat ile deniz altından birbirine bağlandı. Batı Avrupa’dan Ortadoğu ve Güney Doğu Asya’ya uzanan ilk fiber denizaltı bağlantısı olmasının yanı sıra en kaliteli ses ve veri trafiğinde en az gecikme oranı ile dikkat çeken SEA-ME-WE 5, toplam 20 bin kilometrelik hat uzunluğuna sahip. Projenin tamamlanmasıyla Türkiye’yi bölgede bir dijital üs haline getirmek üzere önemli bir adım daha attıklarını dile getiren Türk Telekom International Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet C. Toros, “Bu proje vesilesiye Türkiye’yi bölgesel dijital üs haline getirmek üzere önemli bir adım daha atmış ve ülkemize ekonomik açıdan da yeni fırsatlar yaratmış olmaktan gururluyuz. Türkiye’nin dünya ile dijital iletişimini de güçlendiren SEA-ME-WE 5 ile hızla artan veri ihtiyacını en yüksek seviyeden karşılayabilecek altyapı da inşa edilmiş oldu” diye konuştu.

SEA-ME-WE 5 Yönetim Komitesi Başkanı Linette Lee de “Telekomünikasyon sektöründe bir kilometre taşı oluşturan SEA-ME-WE 5 daha fazla ticaret ve ekonomik büyüme için fırsat yaratacak; ülkeler ve farklı kültürler arasındaki bağları güçlendirecek. SEA-ME-WE 5 projesi, modern teknolojisiyle Asya’dan Batı Avrupa’ya uzanan rota üzerinde eşsiz bir iletişim kalitesi sunacak” dedi.

En yüksek kapasiteli sistemlerden

Türkiye’nin dünya ile dijital iletişimini deniz altından sağlayan SEA-ME-WE 5, 24Tbps başlangıç kapasitesi ile geleceğin genişbant yoğunluklu uygulamaları, yüksek ebatta kurumsal veri alışverişi, internet TV ve online oyun servisleri için artan ihtiyacı karşılayacak niteliklere sahip. Batı Avrupa-Doğu Asya hattında kurulan ilk fiber deniz altı bağlantısı olan projenin teknolojik donanımı, en kaliteli ses ve veri trafiğini en az gecikme oranıyla sağlayabiliyor.

Bu haber 542 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Fitch'in yeni raporuyla İzmir zirvedeki yerini korudu
Fitch'in yeni raporuyla İzmir zirvedeki yerini korudu