Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Liman esnafının kira mutluluğu

İZMİR Alsancak Limanı'na 2015 yılında 115 gemi yanaşırken bu sayı 2016 yılında 34'e düştü. Gemiler 2017 için limanı rotadan çıkardı. Limanda aylık kirası 2 bin lira olan dükkanlar kepenk kapattı.

Liman esnafının kira mutluluğu
Bu içerik 393 kez okundu.

İZMİR Alsancak Limanı'na 2015 yılında 115 gemi yanaşırken bu sayı  2016 yılında 34'e düştü. Gemiler 2017 için limanı rotadan çıkardı. Limanda aylık kirası 2 bin lira olan dükkanlar kepenk kapattı.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın kira ücretlerini ortalama ayda 400 TL'ye düşürdüğü yönündeki açıklama esnafı memnun etti.

Bir zamanlar günde 3- 5 kruvaziyer gemisi karşılayan İzmir'e bir yıldır gemilerin uğramaması nedeniyle Alsancak Limanı'nda satış yapan işyerleri kepenk indirmek zorunda kaldı. Yaklaşık 3 bin turistin indiği limanda satış yapan dükkanlar ayda ortalama 2 bin lira kira veriyordu. Turist gelmeyince dükkanlar kapandı ancak kiraları işlemeye devam etti. Kapalı dükkana kira vermek zorunda kalan esnaf isyan etti. Kimi arabasını sattı kimi kredi çekti. AK parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, esnafı ziyaret edip sorunlarını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a iletti. Bakan Arslan, İzmir ziyaretinde kiraların yüzde 70 oranında düşürüldüğünü söyledi. İzmir Alsancak Limanı esnaflarından Şenol Süs, karardan memnun olduklarını belirterek, "Yapılabilecek en doğru şey yapıldı. Kiralar ayda 400 TL gibi sembolik bir rakama çekildi. Depo kirası gibi oldu. İzmir Ticaret Odası Başkanımız Ekrem Demirtaş, truvaziyer fuarına katılacak. Bu tarz girişimlerle gemilerin döneceğine inanıyoruz. İzmir gibi bir destinasyonu uzun süre rotadan çıkaramazlar" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 2016 yılı içinde kira ücretlerinin yüzde 50 düşürüldüğünü hatırlatarak, yeni düzenlemeyle yüzde 20-40 arası bir indirim daha yapıldığını söyledi. Kaya, "Sorunun çözümü için Başbakanımıza ve bakanımıza ayrıntılı rapor verdik, sorun çözüldü. Gemilerin yeniden limanımıza dümen kırmaları için de gerekli tüm girişimlede bulunuyoruz" dedi. 

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi ve yat sektörünün ihracatı  2 katına çıktı
Gemi ve yat sektörünün ihracatı 2 katına çıktı