Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Derin Denizin 'Işıldayan Balığı'

Alman bilim insanlarının elde ettiği sonuçlara göre, ışıldayan balık türünün avını gördüğünde ışımasını hızlandırdığı ortaya çıktı.

Derin Denizin 'Işıldayan Balığı'
Bu içerik 419 kez okundu.

Denizin derinliklerinde yaşayan canlılar hakkında önemli bir bulgu Alman bilim insanları tarafından bu hafta tespit edildi. 'Anomalops Katoptron' adı verilen ve vücudunun yarısı ışık üreten bakterilerle kaplı olan balığın, ışığını nasıl kullandığı gözlemlendi.

IŞIĞIYLA MESAJ GÖNDERİYOR

Ayrık yüzgeçli ışık balığı türünden olan balık, vücudundan gözünün alt kısmına kadar ulaşan ışık saçan beneklere sahip. Bu balık türü istediği zaman ışıklarını kapayabiliyor; ışığı kapatıp açarak derin deniz yaratıklarına mors koduna benzer mesajlar göndererek iletişim kuruyor.

MERAK KONUSUYDU

Gizemli ve garip görünümleriyle bilim dünyasının ilgi odağı olan derin deniz yaratıklarının pek çoğu ışıldama özelliğine sahip. Ancak çok azının nasıl ışıldama özelliğini kullandığı biliniyor. Bilim insanlarının bu hafta yayımladığı verilere göre, bir türün daha ışığını ne amaçla kullandığı anlaşıldı.

YAPAY TANKIN İÇİNDE DENENDİ

Almanya'nın Bochum Üniversitesi'nde Zoolog Jens Hellinger ve ekibi yapay bir mercan tankının içinde ışıldayan balığı deneylere tabi tuttu. Gece karanlığında, balığın ışığını çok sık kullandığı gözlemlendi. Dakikada 90 kere ışığını açıp kapadığı kayıtlara geçti.
Ancak balık, avını tespit ettiğinde bir anda alarma geçiyor ve ışıldama süresini sıklaştırıyor. Böylelikle bu türün balıklarının, ışıklarını avları için özel ayarlarla kullandığı ortaya çıkmış oluyor.

 

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 yeni arabalı gemi için daha ihaleye çıkacak
2 yeni arabalı gemi için daha ihaleye çıkacak
Deniz Eraydın'a terleten sorular
Deniz Eraydın'a terleten sorular