Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Irak'ın Kuveyt'e verdiği Hor Abdullah limanı tartışma yarattı

Irak'ın güneyinde yer alan Basra iline bağlı Hor Abdullah kanalı Irak hükümeti tarafından Kuveyt'e verilmesi anlaşmasıyla ilgili eski Basra milletvekili Vail Abdullatif'ten açıklama geldi.

Irak'ın Kuveyt'e verdiği Hor Abdullah limanı tartışma yarattı
Bu içerik 444 kez okundu.
Vail Abdullatif, Nuri El Maliki başkanlığındaki eski hükümetin Hor Abdullah'ın Kuveyt'te verilmesinden sorumlu olduğunu bildirdi. Abdullatif, bu anlaşmanın şimdiki Irak hükümeti ile hiç bir ilgisinin olmadığını ifade ederek, ''İbadi hükümeti'nin bu anlaşma ile alakası yok'' dedi.
 
Irak'ın daha önceden petrol kuyularından ve kara sınırlarından caydığını ifade eden Abdullatif, ''Kuveyt'in Hor Abdullah limanı etrafında daha önceden hiç bir kurumu ya da binaları bulunmuyordu'' dedi.
 
Hor Abdullah'ın 70 yıldan beri Iraklılar tarafından yönetildiğini ifade eden Vail Abdullatif, ''Kuveyt Mübarak limanını inşa etmesiyle birlikte büyük Faw limanı inşasını engellendi'' dedi.
 
Bu arada başbakan sözcüsü Saad El Hadisi yaptığı yazılı açıklamada, Irak ile Kuveyt anlaşmasının eski başbakan Nuri El Maliki tarafından 21 ocak 2014 tarihinde imzalandığını ifade etti.
 
Hadisi, kararın teknik bir işlem olduğunu belirterek sınır değiştirmek veya sınır çizmekle alakası olmadığını vurguladı. Irak'ın Kuveyt ile imzalanan Hor Abdullah anlaşmasına uyması gerektiğini ifade eden El Hadisi, anlaşmanın 22 Ağustos 2013 tarihinde eski Parlamento tarafından onaylandığını söyledi. 
 
Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi ve yat sektörünün ihracatı  2 katına çıktı
Gemi ve yat sektörünün ihracatı 2 katına çıktı