Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

‘Aydemir’ isimli Ro-Ro gemisi Ukrayna'da Mahsur Kaldı

Zanzibar bandralı Ro-Ro gemisinin Karadeniz’in ortasında mazotu bitince taşıdığı TIR’lardan 6 ton mazot çekerek Türkiye’ye geldiler

 ‘Aydemir’ isimli Ro-Ro gemisi Ukrayna'da Mahsur Kaldı
Bu içerik 1041 kez okundu.

KARADENİZ’DE MAHSUR KALDILAR

Türkiye’den Ukrayna’nın Illıhchevsky kentine narenciye taşıyan Zanzibar bandralı ‘Aydemir’ isimli Ro-Ro gemisi armatörün para ödemeyişi nedeniyle Ukrayna’da 18 gün mahsur kaldı. Kendi imkanlarıyla bir miktar yakıt alarak Ukrayna’dan Zonguldak limanına dönüşe geçen 24 kişilik mürettebat, Karadeniz açıklarında yakıt bitince denizin ortasında mahsur kaldı. Çaresiz kalınca gemide bulunan 19 TIR’ın depolarından çektikleri 6 ton mazotu 20 litrelik bidonlarla geminin yakıt tankına boşaltarak Türkiye’ye gelen mürettebat maaşları ödenmediği gerekçesiyle Liman Başkanlığı’na gemiyi bağlattı. Maaşlarını alacakları günü bekleyen mürettebat, Zonguldak Limanı’nda şimdide açlık, susuzluk ve hastalıkla mücadele ediyor.

Zonguldak- Ukrayna arası Ro-Ro taşımacılığı yapan ‘Aydemir’ isimli geminin armatörü mali kriz yaşayınca gemi içindeki 19 TIR ve 24 mürettebatla Ukrayna’da mahsur kaldı. Yaklaşık 18 gün Ukrayna’nın Illıhchevsky şehrinde armatörün para göndermesini bekleyen mürettebat, bekledikleri para gelmeyince zor anlar yaşadı.

KUMANYA VE SULARI DA BİTTİ

Ukrayna’da firmanın para göndermesini beklerken gemideki su ve kumanyaları da biten mürettebat, 18 günlük esaretin ardından kendi imkanlarıyla bir miktar mazot alarak Zonguldak Limanı’na gelmek üzere yola çıktı. Ukrayna’nın Illıhchevsky Limanı’ndan yola çıktıktan bir süre sonra Karadeniz açıklarında yakıtları biten gemi personeli çaresizlikle armatör firmayı arayarak konuyu bildirdi. Buradan da bir sonuç alamayan geminin kaptanı ve mürettebat, son çare olarak filmlere konu olacak bir yöntem buldu.

TIR’LARDAN MAZOT ÇEKTİLER

Karadeniz açıklarında mahsur kalan gemiyi hava muhalefeti nedeniyle bir an önce Zonguldak Limanı’na getirmek isteyen Kaptan, personele gemideki TIR’ların deposunda bulunan mazotları çekerek yakıt tankına boşaltmasını istedi. Bunun üzerine personel 19 TIR’dan yaklaşık 6 ton mazotu çekerek 20 litrelik bidonlarla geminin yakıt tankına boşalttı. Yarım gün Karadeniz’in ortasında mahsur kalan ‘Aydemir’ isimli Ro-Ro gemisi Zonguldak Limanı’na gelerek demir attı.

MÜRETTEBAT GEMİYİ BAĞLATTI

Yaklaşık 3 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle Zonguldak Liman Başkanlığı’na başvuran 24 mürettebat paralarını alabilmek için yardım istedi. Bunun üzerine Liman Başkanlığı personelin 50 bin doları bulan maaş alacakları ödenene kadar gemiyi seferden men etti. Zonguldak Limanı’na giriş yaptıkları saatten itibaren gemi kaptanını görevden azleden armatör firma gemiye yeni bir kaptan gönderdi. Su ve erzakın bulunmadığı gemide 10 gündür para göndereceklerini firma yetkililerini bekleyen mürettebat, “Yemek ihtiyacımızı kendi aramızda para toplayarak bir şekilde çözüyoruz. Ama gemide yakıt olmadığı için ısınma sorunu var. Neredeyse personelin tamamı hasta oldu. Revirde ilaç kalmadı. Sorun çözülene kadar gemiyi terk etmeme kararı aldık” dediler. (Halkın Sesi)

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi ve yat sektörünün ihracatı  2 katına çıktı
Gemi ve yat sektörünün ihracatı 2 katına çıktı