Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

İTÜ-GİMDER®, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’ndaydı

Geçtiğimiz günlerde, Sayın Amiral Cem Gürdeniz’in Kurucu Direktörlüğü’ndeki Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından organize edilen ve Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAU TÜRBAM) Kurucu Müdürü Emekli Baş Kılavuz Kaptan Sayın Saim Oğuzülgen tarafından verilen seminerde denizcilik sektörünün birçok paydaşı bir araya geldi.

İTÜ-GİMDER®, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’ndaydı
Bu içerik 722 kez okundu.

İTÜ-GİMDER®, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’ndaydı

Geçtiğimiz günlerde, Sayın Amiral Cem Gürdeniz’in Kurucu Direktörlüğündeki Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından organize edilen ve Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAU TÜRBAM) Kurucu Müdürü Emekli Baş Kılavuz Kaptan Sayın Saim Oğuzülgen tarafından verilen seminerde denizcilik sektörünün birçok paydaşı bir araya geldi. Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen organizasyonda İTÜ-GİMDER® de yerini aldı.  

Seminerin konusu 80. yılında hala önemini ve işlerliğini koruyan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü idi.  

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Boğazlarının tam bağımsızlığını elde ve ilan ettiği Montrö Boğazlar sözleşmesi; tarih boyunca stratejik bir çekim noktası olan Türk Boğazları için eşsiz bir dönüm noktası olarak kaydedilmiştir. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1 Kasım 1936 tarihli TBMM açılış konuşmasında konunun anlam ve önemi şu şekilde vurgulamıştır; 

Tarihte birçok kez tartışma ve tutku nedeni olan Boğazlar, artık tam anlamıyla Türk egemenliği altında, yalnız ticaret ve dostluk ilişkilerinin ulaşım yeri haline girmiştir. Bundan böyle savaşan herhangi bir devletin savaş gemilerinin Boğazlardan geçmesi yasaktır. 

İTÜ-GİMDER®, Türk Denizcilik Gücüne katkı sağlayan temel alanlarda durumsal tespit yaparak hedef, politika ve strateji belirlenmesine ve böylelikle halkın ve devletin denizcileşmesine  katkı sağlamak” amacıyla kurulan KÜDENFOR’un paydaşları arasında yer almaya ve İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir. 

Resim 

 

KÜDENFOR İTÜ GİMDER
Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
M/V Leonardo ikiye bölündü...11 kişilik müretebatı Kıyı Emniyeti kurtardı
M/V Leonardo ikiye bölündü...11 kişilik müretebatı Kıyı Emniyeti kurtardı
DTO'da Tamer Kıran'a büyük destek...
DTO'da Tamer Kıran'a büyük destek...