İskenderun Limanı Kiralanacak
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İskenderun Limanı Kiralanacak

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, yıllık 39 milyon dolar zarar eden İskenderun Limanı'nda 15 gün içinde ihale ilanına çıkılacağını söyledi.

28 Haziran 2005 - 11:51

İskenderun Limanı kira ile zarardan kurtarılacak

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, yıllık 39 milyon dolar zarar eden İskenderun Limanı'nda 15 gün içinde ihale ilanına çıkılacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hatay'ın İskenderun Umanının yılda 39 milyon dolar zarar ettiğini belirterek, "Bu kapasitedeki limanı huzurevi görünümünden kurtaracağız" dedi.

Gezi ve incelemelerde bulunmak için dün Hatay'ın İskenderun İlçesi ne gelen Bakan Binali Yıldırım, bütün Devlet Demiryolları'na (TCDD) bağlı limanların üst yapılarını uzun süreli kiraya verdiklerini söyledi. Limanların Özelleştirilmesi tabirinin doğru bir tabir olmadığını belirten Bakan Yıldırım, "Liman tesislerini uzun vadeli kiraya veriyoruz. Şu anda Mersin Limanı ihale ilanına çıkıldı. İskenderun Limanı da 15 gün içerisinde ilan edilecek, Eylül ayı sonunda teklifler toplanarak İskenderun limanının daha etkin halde çalışması sağlanmış olacaktır, Bu kiralama yöntemi, özelleştirme değildir" diye konuştu.

1990'lı yılların başında İskenderun limanı'nın İyi çalıştığını ancak İran-Irak savaşı ile çalışma kapasitesinin düştüğünü anlatan Bakan Yıldırım, şu anda limanın kapasitesinin allında çalıştığını kaydetti. Dünyanın hemen hemen hiçbir yerinde limanların zarar etmediğini ifade eden Bakan Yıldırım şunları söyledi:

39 milyon dolar zararda

"İskenderun Limanı yılda ortalama 39 milyon dolar zarar ediyor. Demiryollarının gelişmelere pazarlamaya ve dinamik yönetilmeye ihtiyacı var. Demiryolları sürekli zarar etmiş hantal bir yapıda. Bu nedenle demiryollarının ihtiyaçları hep birinci planda görüldüğü için liman İhtiyaçları geri planda kalmıştır Ve gün geçtikçe liman kan kaybediyor. Bunun artık devam etmesi mümkün değil Bu bölgede liman ve iskeleler de var oldukça yoğun çalışma olacak. Umanın düşük kapasitede ve verimle çalışmaması "ülke ekonomisi için büyük bir kayıp' diye düşünüyorum "

(DHA)

Bu haber 1248 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaptan Mukadder Sevinçhan'ın Acı Günü
Kaptan Mukadder Sevinçhan'ın Acı Günü