Denizcilik Fakültesi’nde Yemin Töreni Heyecanı
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Denizcilik Fakültesi’nde Yemin Töreni Heyecanı

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde Bröve Takma ve Yemin Töreni Heyecanı yaşandı.

25 Eylül 2012 - 15:15

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 1. Sınıf Öğrencileri Yemin Ederek Bröve Taktılar.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 1. Sınıf öğrencileri 24 Eylül 2012 günü Çaka Bey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenle yeminlerini ederek okul brövelerini taktılar. Bu anlamlı günde, henüz birinci sınıfa yeni başlayan ve ilk kez üniforma giyen genç denizcileri aileleri de yalnız bırakmadı. Türkiye’nin çok değişik bölgelerinden gelerek salonu dolduran veliler töreni büyük bir heyecanla izledi.

Tören ulu önder Atatürk ve tüm şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Öğrenciler Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencisi Murat PALABAŞ’ın yönlendirmesiyle yemin ettiler. Temsili olarak bir öğrenciye bröve takılmasının ardından zabit adayları brövelerini taktılar. Tören heyecanlı aileler ve öğrencilerin fotoğraf çektirmeleri ile sona erdi.

Bu haber 4913 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Erhan ARIBURNU
  4 ay önce
  Dünyanın neresine giderseniz gidin Denizciliğn örf ve adetleri kuralları vardır.Siz daha akdenizde iki liman gördünüz diye dünyanın en kadim mesleğinin geleneksel hale gelmiş yemin törenlerini üniformayı ast /üst hiyearşık yapıyı yok saymanız ancak Boşa kürek çekmeye abesle iştigaldir .Dünyanın en karıyerli denizcilik okulları (Cal.Marıtıme,AMC Australian Marıtıme Collece yada Liverpool academi ) inceleyin ve karşınıza çok geleneksel bir yapı çıkar.Yüzlerce yıldır oluşmuş bir düzen! Bırakın bu kompleksleri her okul kendi ölçülerinde bunu yapmaya çalışır mühim olan bunu güzel yapmak arkadaşlar
 • ozan duran
  2 yıl önce
  Refik Kaptana katılıyorum. Sivil bir denizci mesleğinde profesyonel olmaktan başka nasıl bir hedefe ve yemine sahip olabilir? Brove takma törenleri, askerden devşirme yemin törenleri, giymesini bilmeden giyilen üniformalar! gemide eline raspa alamayan, gereğinde ırgat başına geçemeyen ve kendisini Amiral zannetme psikolojisine sahip 22 yaşında gençler üretmekten başka bir işe yaramıyor. Üniversitelere düşen görev iyi bir yurttaş olma bilinci aşılamak, farklılaşmaktan alıkoymak olmalı bu herkeze yeter. Yemin törenleri yaşamını vatan için feda etmek zamanı geldiğinde kullanılsın ki değeri azalmasın.
 • cankpt
  2 yıl önce
  Sayın Akdoğan ın fikirlerine bende katılıyorum ne için yemin ediyorlar anlayamadım bende.Sırf yapmacık bir gelenek ve prestij edinme çabasından başka bir şey değil sürekli olarak biz daha iyiyiz daha gelenekçiyiz daha kuralcıyız halleri oldukça boş nitekim gemiye çıkınca her şey unutuluyor.Geçenlerde ast dönemlerin
  üst dönemlere her gördüklerinde selam verdiklerini anlatmıştı bir okul mezunu kırılmasınlar fakat dalga geçmeden edemedim.
 • Müh.Kaptan Refik Akdoğan
  2 yıl önce
  Burası askeri okul değil. Ne yemini bu böyle anlayamadım.Aslında artık bu resmi elbiseyi de bırakmak lazım.
 • Müh.Kaptan Refik Akdoğan
  2 yıl önce
  Burası askeri okul değil. Ne yemini bu böyle anlayamadım.Aslında artık bu resmi elbiseyi de bırakmak lazım.
 • özer oral
  2 yıl önce
  tüm kardeşlerime başarılar diliyorum,tez zamanda sizleri yanımızda görmek istiyoruz.
 • Mehmet Kaptan
  2 yıl önce
  Denizcilikte bröve takılması gibi bir adet olduğunu sanmıyorum. Apolet taksalar hadi neyse ama bröve nedir?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rusya:
Rusya: "Lazkiye Fransa'ya ait firkateynden ateşlenen füzelerle...
ABD'de Florence kasırgasında ölenlerin sayısı 32'ye yükseldi
ABD'de Florence kasırgasında ölenlerin sayısı 32'ye...