Dalgakıranlar Bolaman sahilini koruyacak
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dalgakıranlar Bolaman sahilini koruyacak

Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Bolaman Mahallesi'nin sahil şeridinde bulunan ve özellikle kış mevsiminde Karadeniz'in hırçın dalgalarının tehdidi ile karşı karşıya kalan evleri...

31 Ekim 2017 - 06:59 - Güncelleme: 31 Ekim 2017 - 06:59

Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Bolaman Mahallesi'nin sahil şeridinde bulunan ve özellikle kış mevsiminde Karadeniz'in hırçın dalgalarının tehdidi ile karşı karşıya kalan evleri korumak amacıyla T diye tabir edilen dalgakıranlar yapılıyor.
Dalgakıranların yapılması hane sahiplerini korkulu rüya görmekten uzak tutuyor. Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) her yıl belli sayıda dalgakıran ihale ediyor. 2017 yılının dalgakıran ihalesini alan Perşembe ilçesinden Barışbaki firması 1,5 aydır Bolaman sahilinde dalgakıran çalışmasını sürdürüyor. İhaleyi alan firmanın 4 adet 0 (sıfır) imalatlı 1 adet de tamir olmak üzere toplam 5 adet dalgakıran yapacağı belirtildi.
Firması yetkilisi İsmail Ayçiçek her bir dalgakıran için 42 bin ton taş taşıdıklarını belirterek, "5 dalgakıranın maliyeti yaklaşık 650 bin TL yani 2017 yılı için devletimiz buraya toplamda 650 bin TL harcama yapacak" dedi.

"Artık korku yaşamıyoruz"
Dalgakıranların yapılmasına en çok sevinen vatandaşlardan biri olan Ahmet Yılmaz isimli vatandaş, "Biz aile olarak 40 senedir Bolaman sahilinde ikamet ediyoruz. Yaz ayında burası çok güzel ama kış mevsiminde her fırtınada büyük korku yaşıyoruz. Dalgakıranların yapılması için birçok defa gerek telefonla gerekse yazışma şeklinde ilgili makamlarla görüştük ve bize her zaman olumlu cevaplar geldi. Bize Yenipazar ile Bolaman arasında 27 adet dalgakıran olduğu ve bunların her yıl ihtiyaç olan yerlere sırayla yapılacağı şeklinde cevaplar geldi ve şuanda da çok şükür yapılıyor. Bu bakımdan Devletimize minnettarız" diye konuştu.

Bu haber 565 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fatsa'da ölü yunus karaya vurdu
Fatsa'da ölü yunus karaya vurdu
İşte Ordu'yu anlatan fotoğraflar
İşte Ordu'yu anlatan fotoğraflar