Armatörün kaleminden "PİYASANIN GERÇEKLERİ"
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Armatörün kaleminden "PİYASANIN GERÇEKLERİ"

"Armatörün sadece adı kaldı, armatör "armatür" oldu" diyen okuyucumuz piyasada gemi sahiplerinin yaşamakta olduğu güçlükleri tüm açıklığıyla anlattı.

25 Mayıs 2011 - 12:36

Bir armatörün kaleminden "PİYASANIN GERÇEKLERİ"

"Armatörün sadece adı kaldı, armatör "armatür" oldu" diyen okuyucumuz piyasada gemi sahiplerinin yaşamakta olduğu güçlükleri tüm açıklığıyla anlattı.

DenizHaber.Com "Türk Denizciliğinin Haber Sitesi" olarak gelen yorumlarda da farkını ortaya koyuyor. Her gün sitemize sektörden onlarca bazen yüzlerce yorum bırakılıyor. Bunlardan hakaret içermeyenlerin tamamı yayınlanıyor. Bu nedenle DenzHaber sayfaları "tÜrk Dnizcilik Forumu" olarak da işlev görüyor.

İşte bunlara bir örnek de 'MAAŞIMI ÖDEMEZSENİZ GEMİYİ YAKARIM' manşetli haberimiz oldu. Haberimize çok sayıda yorum geldi. Bu yorumlardan özellikle bir tanesini sizlerle haber olarak da paylaşmak istedik.

İşte noktasına virgülüne dokunmadan ismini vermeyen armatörün yazdıkları:

Piyasanın Gerçekleri

Bi armatör olarak yazıyorum. Lütfen zahmet edip sonuna kadar okuyunuz, katılmasanız da...

Şu algının değişmesi hepimizn hayrınadır:

 • Armatörler cok zengin (hala zengin), yatları katları var, arabaları jeepleri var vs vs vs
 • Armatörler kasıtlı maaş ödemiyor.
 • Armatörler maaş ödemiyor, bu paralarla günlerini gün ediyor.

Gerçekler:

 • Navlunlar yerlerdedir.
 • Bırakın navlunların yerlerde olmasını, gemiler zaman zaman taşıyacak yük dahi bulamıyorlar.
 • Zaman zaman gemiyi bekletip 10 lira zarar edeceğimize, zararına navlunu kabul edip 5 lira zarar etmeyi göze alıyoruz.
 • Bazen 200. bin dolarlık navlun alıyorsan, daha en başında 50. bin dolar zarar ediyor olabilirsin. Çünkü seferin maliyeti 250.000 dolardır. Ama 200. bini duyan, vay anasını adam parayı götürdü diye düşünür malesef.
 • Evet bu şartlarda armatörlerin hala gemi çalıştırmaya devam etmeye çalışmasının sebebi, bırakma şanslarının olmamasındadnır. Çünkü neredeyse tamamının bankaya kredi borcu vardır. Gemileri zaten banka tarafından ipoteklidir çoğunun.
 • Alacaklı bankalar armatörleri idare etmektedir (mecburen). Çünkü gemi iyi piyasada 5 milyon dolara alındıysa bugün 2 milyon dolar zor eder. O da alacak adamı bulabilirsen eğer. Bu durumda bankalar gemilere kolay kolay el koymaya yanaşmıyor. Çünkü banka gemiye el koyup ne yapacak? satsa alacağını karsılamıyor, calıstırmaya calıssa armatörden iyi mi çalıştıracak ki?
 • Armatörler artık zengin değil, neredeyse tamamı gırtlağına kadar borç içinde.
 • Yakıtçıya, kumanyacıya, malzemeciye, bankacıya, tersaneye borç harç içindedir.
 • Tek yapılan gelen navlunlarla en aciliyeti olan gedikleri kapamaktır. Misal zararına da olsa bir iş bağlamışsın, fakat yakıtın yok, ya da yakıt alman lazım - mevcut yakıt müteakip sefere yetmiyor. Eldeki parayla ya NAKİT yakıt alacaksın, ya personelin maaşını vereceksin. Allah kerim diyip (mecburen) nakiti basıp yakıtı alıp seferi yapıyorsun.
 • İşler öyle tatsız duruma gelmiştir ki, bazı gemiler sigortasız, tekne makinasız, kulup sigortasız çalışıyorlar. Gemi dosyasına bakarsan her türlü sigorta var görünüyor lakin, sertifika tam, ama primler oden(e)mediği için gemiler sigortasız.
 • Bu kötü piyasada sorun yaşamayan armatörler şanslı olanlardır. Şöyle: Kriz patlamadan gemisini pahalıya satmıştır, şimdi o paralarla idare ediyordur. İkinci bir işi vardır, oradan gemileri finanse ediyordur. Çok zengindir nakiti vardır, yine gemilerini cepten finanse ediyordur. Bu şansları olan armatörler maalesef çok azdır. Onlar da zaten şu an ucuz fiyatlardan yararlanıp filo yapmakta/büyütmekte gemilerini gençleştirmektedir.

ARTIK ARMATÖRLÜĞÜN SADECE ADI VADIR. ARMATÖR OLMUŞTUR - ARMAT(Ü)R.

GERÇEKLER BUNLARDIR

TARAFSIZCA YAZILMIŞTRIR...

ARMAT(Ü)R

Bu haber 8497 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 72 Yorum
 • Çarkçi naşi
  6 ay önce
  Hikaye anlatmayin sözüm size değil belki ama çuvalla para kazandiğiniz dönemlerde oldu navlumlar tavan yapmişti yine ayni zihniyet değişmedi az maaş az kumanya az yedek parça politikasindan vazgeçmediniz.ağladiniz ağladiniz her yil olmasa 2 yilda bir gemi aldiniz.bir gemici çoluğunu çoçugunu geride birakip aylarca görmeden her türlü amaleliği yaptiği halde karadaki askari ücretin az üstünü layik gördünüz oda maaşi yatirirsaniz tabi.zarar ediyorsaniz kapatin dükkani.gidin gemide çalişin da görün denizcinin hayatini
 • mustafa yanik
  2 yıl önce
  sayin ormotorler kimse kimsenin usagi degil insalarin hakkini vereceksiniz para kazanmiyosa birakin yapmayin insanlarda baska isle ugrassin para kazan miyosan neden yeni gemiler yapiliyor iscinin masini odeme hakkini vetme yeni gemi yaptir ismi bu insanliga sigar mi odeyen oduyor yuksekte maas veriyo nasil oluyor bu memur maasi 3 bin lira olmus
 • HACI OSMAN
  2 yıl önce
  öğrendiğimize göre eyer doğruysa .demeki muslumanlar kul hakıyla,komşu hakıyla öbür dünyaya gitmeyen yoktur.hiristiyanlar,yahhudiler,porostanlar ise ibadetsız giderler.fakat muslumanlar gibi kul hakkı olanları azdır.gemide çalışıp maaş almadan giden olmuştur.bu kadar laf olğuna göre.birde zamanında ödemiyenler hariç. deniz işyeri olanlar ve kurslar için yeni açılan aracılar(KURSYERİ BAŞTAN KAFA ALIYOR MASRAFLAR,KURS ÖDEMELERİ İÇİNDE 1200 TL ALTIDA YOK ÜZERİ VARDIR. BEN CANLI ŞAHDIM KURS BELGESİNİ KURS YERİNDE ALIYOR BORÇUNU ÖDE ONDAN SONRA LİMAN BAŞKANLIĞININA GİT.DAHA SONRA ÖDEME YOKTUR) ŞU ANDA BUNLAR YAŞANIYOR. HERKES KENDİSİ KURS YERLERİNE BAŞ VURSUN BU MASRAFLARININ YARISININ ALTINDA GİDER.BENİM TARAFIMDA MUHTALLA OLMUŞTUR. HACI OSMAN.TUZLA.
 • 2 yıl önce
  ÇOK KIYMETLİ DENİZCİ ARKADAŞLARIM,VE DE EKMEĞİNİ YEDİĞİMİZ ARMATÖRLERİMİZ KİMSENİN LAFIYLA İLERİ VEYA GERİ GİTMEYİN 2004 SENESİNDE YENİ KATILDIĞIM BİR GEMİDE GEMİ KAPTANININDAN ŞU SÖZÜ DİNLEDİM : 3 AY MAAŞ ALAMIYACAKSIN. ARADAN 1 AY 2 AY GİBİ ZAMAN GEÇTİ HİÇ TE ÖYLE OLMADI MAAŞIMI ALDIM.DİKKAT BUYURUN GEMİ KAPTANINDAN DİNLEDİM.YANİ KİMİN NE DEDİĞİ UMURUNUZDA OLMASIN BAKIN İŞİNİZEEEEE...KARDEŞİM KİMSEYİ ZORLA ÇALIŞTIRMIYORLAR ÇALIŞMAK İSTEYEN ÇALIŞIR İSTEMEYEN S.OLUR GİDER
 • mehmet yahşi
  2 yıl önce
  anladım çok iyi durumunu anlatmışsın peki sen hiç gemide kumanya olmadan, geceli gündüzlü çalıştın mı lütfen biraz objektif bakalım madem armatörlük yapamıyorsun, sat gemini cash paranı bil, bankadan kredi alıp iş çevirmeyi biz bilmiyoz mu? lütfen ya gemileri adam gibi çalıştırın yada adam gibi çalıştıranlara satın gidin bakkal dükkanı açın.
 • 2 yıl önce
  GEL BERABER TEMİZLEYELİM MAKİNE DAİRESİNİ, SİNTİNE DE BAŞBAŞA
 • 2 yıl önce
  SEM AYLIGININ YARISINI VER O ZAMAN, SENIN YERINE O SAYDIKLARINI YAPAR KISIYE SEN ALDIGIN MAASIN YARISI VER. OYLE BOL KESEDEN ATMA. SEN NE ANLARSIN, O ADAM ONLARI YAPMASA O İŞLERİN NASIL YAPILDIGINI NASIL ÖGRENECEK. SEN NE ANLARSIN ADAM YETISTIRMEKTEN, BELLI SEN BUYUK OLASILIKLA YAĞCI SIN. SENIN KONUSMA HAKKIN YOK, MAKINANI MAKINA DAIREN I TEMIZLEMEYE DEVAM ET. O STAJYER O ISLERIN NASIL YAPILDIGINI OGRENECEK Kİ, SANA, BU İŞLERİ YAPTIRABİLSİN. SEN DAHA STAJYERIN NE DEMEK OLDUGUNU BILE BILMIYORSUN, BIRDE YAZIYORSUN.
 • 2 yıl önce
  Özel kurs yeri değil orası gemide türlü bir çeşit arızalı adam var. Alttan gelene öğretmemek kural olarak da bellenmiş durumda İstemiyorsan almazsın sintine temizlettiğin güvertede raspa yaptırdığın hatta bazen vardiyaya bile almadığın, skavenç temizliğine soktuğun, ekstra vermediğin adama para vereceksin. Limanlarda vardiyayı sokuşturduğun adama para vereceksin. Fitter gibi çalıştırdığın sök tak adamı olarak kullandığın aynı zamanda meydanda çalıştırıp aynı zamanda yağcı vardiyasına soktuğun adama para vereceksin birader. Bu ücret az olur çok olur sigarasını cep harçlığını cebine koyacaksın
 • 2 yıl önce
  akıllı olun, stajyer adı üzerinde, halen cehaletten kurtulamadı millet. stajyer ücretsiz dir ve sadece defter kagıt uzerınde gorduklerını pratıkte gormege ögrenmeye calısır. adam hem gemısıne stajyer alacak hem de paramı ödeyecek. ne diyorsunuz siz ya.
 • 2 yıl önce
  Stajer demek köle demek mi oluyor ? Stajere, gemide, sen kenarda dur hiç iş yapmamı deniliyorda, ne parası diyorsun ?
 • 2 yıl önce
  SEN STAJYER SIN NE PARASI ISTIYORSUN, S.....B... DENIZE INMEDI DAHA. SEN NERDEN BILECEK AHLIKI DURUMUNU ?
 • safa güner
  2 yıl önce
  vereceği parada senin olsun dedim 1.000 tl alacağım kaldı benim alın terim o 19 yasındayım stajerım armatorlerın cogu boyledır demıyoprum ama yorumları okudumda o gemide yaptığım iş belli ne terbıyesızdım ne ahlakı acıdan zayıftım kımse kımseye laf o bu su demesın adamlar vermıyor para ersaguna gıttım stajer olarak orasıda aynıydı romanya da ITf oldu katıldım napım 3.000 tl cope mı gıtsın sınavımdı pasaportumdu haşlıkdı para lazım ya evlı olanlar ne yapsın kusura bakmayın armatorler nız jeep e bınmıoruz luks evde oturmuoruz bnım enıstem tesıscıydı depremde battı evını ve arabasını sattı ıscılerın maaşını ödedı admlık var adamlık var ...
 • Kpt.Şevket Özdemir
  2 yıl önce
  konu kısmende olsa gayet güzel açıklanmıştır.burada devlet desteğinden bahsedilmemiş olması bence üzücüdür.devlet desteği bu sektörde şarttır.bakınız zaman zaman buralardan yazıyorum.bir sertifika klasörünün armatöre maliyeti minimum 150 bin dolardan başlıyor.deiğer giderleri burada yazmaya alanlar yetmez.buradaki harçlar vs aşağıya çekilmelidir.liman paraları aşağıya çekilmelidir.bir limanin bir yılda kendisini finanse etmesi beklenmemeli.navlunlar yerlerde sayarken giderlerin böyle arttırılması çok yanlıştır.fatura her zamanki gibi çoğunlukla çalışanlara çıkartılmaktadır.

  not; burada bir kampanya düzenlenmesi ve sektörün tüm tesilcilerinin birlikte hareket ederek devlet desteğini sağlamaları şarttır.

  birleşmeden bahsedilmiş.çok doğru.bu gemiler bir şirket çatısı altında toplansın anlamında değildir.birlikler nezdinde ortak hareket etmek gerekliliği içindir.yani bir firmanın verdiği teklife bir başka firma zararına teklif vermeyecek anlamındadır.
  burada demokratik güç odağı olmanın öneminin ne kadar büyük olduğu bir kezdaha anlaşılmıştır.

  gelin dostlar birbirimizi karalama zırvasından kurtulup parlamentoda en az 5 milletvekili sokacak bir güç odağı haline sektörumuzu getirelim.göreceksinizki lehte kanunlar nasıl çıkartılacak ve sektör rahatlayacaktır.

  yoksa birbirimizden böyle kopuk yaşayarak bireysellikle devletten henhangi bir destek almak sözkonuusu değildir.sadece kolay lokma olmakya yarar zatende bu çok rahat görülüyor.

  sorunsuz bol kazançlı günlere


  kpt şevket özdemir
 • 2 yıl önce
  BU KADAR ÇOK SORUNUMUZ VARKEN NEDEN HEP " MAAŞ YATMIYOR VEYA MAAŞ ALAMIYORUZ, BU ARMATÖR MAAŞ ÖDEMİYOR" KONULARI ILE KARŞILAŞIYORUZ.

  GEMICI BEYLER, SIZ BU KADAR IYI BILIYORSANIZ O PARA ODEMIYOR BU PARA ODEMIYO, SIZDE O ZAMAN BU ŞİRKETLERE İŞE GITMEYIN. BURALARDA YAZI YAZAN TOPLASAN 10 TANE MAAŞ KONUSUNU DILE GETIREN ELEMAN ANCA BULURSUN.

  BELKI SEN BU ISI BILMEDIGIN ICIN VEYA SORUNLU OLDUGUN ICIN VEYA BASKA NEDENLERDEN DOLAYI SANA PARA ODEMEMIS DE OLABILIR. NEREDEN BILECEGIZ ?

  EGER ARMATORLERLE ARANIZ BU KADAR AÇIKSA O ZAMAN ÇIKMAYIN DENİZE.. VEYA GIDIN YABANCI BAYRAKLI GEMILERDE CALISIN.

  TUVALET KAGIDINA GELINCE, ADAM ALMAMAKLA HAKLI. TUVALET KAGIDI KULANMASINI BILIRSEN ALIRSIN. AMA O KAGIDI KULLANDIKTAN SONRA WC YE ATARSAN TIKANIR. BU YAZMAKLA BIZIM GEMICILERLE, YABANCI GEMICILER ARASINDAKI KULTUR FARKINI DILE GETIRMIS. NE VAR BUNDA O KADAR KIZACAK.

  YANI BIZ BILMIYORMUYUZ TURK GEMICISINI?? BILIYORUZ, SEN ISTEDIGIN KADAR KENDINI BEGEN AMA BENCE O KADARDA DEGERLI DEGILSIN, CUNKİ MAL DÜŞMANI ZİHNİYETİNE SAHİP BIR TOPLUM.

  YA ADAM GEMIDEN AYRILIYOR, GIDERKEN BAVULUNA KAYNAK MAKINASINI , KIMISI TAS MOTORUNU ALIP GIDIYOR, YAHU GPS İ ALAN BİLE GORDUK. BUNU SIZIN GEMICILIGINIZ.

  BIRAKIN HADI YA. GERCEK DENIZCILER TABIKI VAR, ONLARA LAFIM YOK. AMA DIGERLERINE HARAM OLSUN.
 • 2 yıl önce
  BEYLER, BURALARDA MURETTABAT DAN GELEN SEVIYESIZ YAZILARA ELESTIRILERE LUTFEN CEVAP VERMEYIN. BIRSEYLERI PAYLAŞMAK BENCE YERESIZDIR.

  DIGER TARAFTAN, ARMATORLUK BIRAYSEL BIR MESLEKTIR, TOPLU OLARAK BIRLESEREK YAPILMAZ. BU BIR NEVİ PORTVEY OLUR Kİ, BUNDA DAHİ İŞLETENLER AYRI AYRIDIR.

  BIRTAKIM ŞAHISLARIN CIKARTMIS OLDUGU BIRLESELIM NAMELERI SAFSATADIR.

 • HAKAN CAN
  2 yıl önce
  BU KONU HAKKINDA SON KEZ YAZIYORUM.BENIM DENIZCI OLMADIGIMI VE NEDEN BOYLE BIR SORU SORDUGUMU ANLAMAYACAK KADAR DUYARSIZ HATTA SAYGISIZ IFADELERLE KENDINI IFADE ETTIGINI SANAN ZAT LARA SAYGILARIMI SUNARIM.BEN BU ISI COK IYI YERLERDE YAPIYORUM.BENIM VURGULAMAK ISTEDIGIM ARMATORUNUN IYI ZAMANLARDA PERSONELE BIRSEY YANSITMADIGI GIBI KOTU ZAMANIN FATURASINI OZELLIKLE 'PERSONEL'E CIKARMASIDIR.TAKDIR EDERSINIZ KI TURK GEMILERINDE OZELLIKLE PERSONEL MAASLARI COK COK DUSUKTUR.BEN TURK GEMISINDE CALISMADIM CALISMAM.INGILIZ VE NORVEC GEMILERINDE CALISMAKTAYIM.MAASIN VE KUMANYANIN SIKINTI OLMADIGI,INSANA DEGER VERILEN GEMILER.BUNU DA ANLAMADIYSANIZ MENTAL FARKLILIK ORTAYA CIKMIS DEMEKTIR..EGER ANLADIYSANIZ CEVAP YAZMAYIN LÜTFEN..
 • armatör
  2 yıl önce
  sayın denizhaber editorleri

  sabah bi yorum yollamıştık, yayınlanmadı, yararlı olacağını düşünüyoruz, unutulduysa yayınlanmasını rica ederiz.

  iyi çalışmalar
 • 2 yıl önce
  Analizine diyecek bir şey yok belli ki dikkat ve emek verilmiş, ama burada çözüm tartışılıyor.
  Allah kolaylık versinin diğer anlamı ben bu işin içinden çıkacak bir çözüm bulamıyorum siz varın başınızın çaresine bakın demektir.

  Çözüm yollarını tartışalım, geleceğe yönelik projeksiyonlar ortaya koyalım..
 • armatör
  2 yıl önce
  Türk gemi personelinin hemen hemen tamamında neredeyse bi armatör düşmanlığı, bi servet düşmanlığı görüyorum.

  değerli arkadaşlar unutmayın:

  - bu gemiler ve o gemileri almak icin biriktirilen paralar, ödenen krediler kolay toplanmadı. Geceli gündüzlü çalışıldı.

  - denizcilik öyle bir iştir ki, 7 gün 24 saat devam eder, ve armatör adamın aklı 7 gün 24 saat gemilerindedir. Sen maaşını alırsın, mesain bittimi kafan rahattır. Hele kontrat bitti mi oh ne güzel bakarsın keyfine, hakkındır da zaten. Öte yandan bence gemi adamının mesai sırasında bile çoğu zaman kafası rahattır. Çünkü sorumluluğu elindeki işi kadardır o an için. Ama armatör girdiği riskleri, borçlarını, müteakip seferler nasıl olacak, yakıtımı ödermiyim, kredimi ödermiyim vs vs vs vs (çook uzatılabilir) devamlı düşünen adamdır.

  - onun için hiç biz zaman parasının (varsa/kaldıysa) keyfini öyle cok ciddi süremez (rantiye olmuş, artık kurumsallaşmış çok büyük armatörleri saymıyorum)

  - U N U T M A Y I N - armatör her zaman borçlu adamdır. Çünkü denizcilik çok pahalı iştir. Çok çok seyrek durumlar dışında gemi yatırımı öz sermaye ile yapılamaz. Gemi de alsan gemi de yaptırsan banka kredisine muhtaçtırsın. Dolayısıyla armatör hep ticari geleceği ipotek altında olan insandır. Bunun yarattığı stresi de yaşayandan başkası zor anlar/bilir.

  - en iyi piyasada dahi armatör kiracısıyla uğraşır, klas kuruluşuyla uğraşır, bayrak devleti ile uğraşır, sigortacısıyla uğraşır, yetmez bi de üstüne psc lerle uğraşır, say say bitmez. Yani bi geminin aslında 10-15 tane kocası vadır amiyane tabirle. Bi de üstüne ÖZVERİSİ YÜKSEK ve genelde ÇALIŞKAN ama sorunu/sıkıntısı da bi o kadar bitmez tükenmez TÜRK gemi adamı ile uğraşır ve ne yazık ki, bizim kıymetli TÜRK gemi adamlarımız her zaman 'dünya kendilerinin etrafında dönüyor' sanırlar.

  KARDEŞİM BİZ SİZİN MAAŞLARINIZI TAKIR TAKIR GÜNÜNDE ÖDEDİĞİMİZ ZAMANLARINIZI DA BİLİYORUZ. KONUŞTURMAYIN İNSANI.

  SIKIN BİRAZ DİŞİNİZİ, AŞICAZ BU GÜNLERİ BERABERCE...
 • 2 yıl önce
  Çok Avrupalı, çok kurumsal, çok tankerliler ben bilançolarına baktım gidiciler.birleşecez de ne olacak, kusur aslında marketin yerlerde sürünmesidir. Türkiye de denemeye ne gerek var. Aha işte herifler Tuzla da gemi yapmış pazara sürmüş. Ha gavur olmuş sahibi ha Türk sonuç aynı olmayacak mıydı diyosun.

 • deniz emekcisi
  2 yıl önce
  sayin armatur bey niye isim vereyimki arastirin piyasayi bulun neden bukadar sikayet ediyorsunuz hala anlamis degilim madem durumunuz kotu kartal da demir yerine demirleyin geminizi murettebatida cikarin isten olsun bitsin ne mazot isteyen olur nede maas isteyen enazindan kafaniz dinc olur. bizler sukretmesini bilen insalariz ama sizler onu bile yapmiyosunuz azada kanaat getirirz cogada ama siz ve sizin gibi armaturler gemi ambari gibisiniz doldurdukca daha yokmu diye istersiniz. denizin siz armaturlere yaptigi sakayi kaldiracaksiniz yoksa mazallah yuzmede bilmiyorsaniz bogulup gidersiniz can simidi atanda olmaz
 • 2 yıl önce
  5000 LIK GEMIMI UZUN VADELI VERIYORUM ALAN YOK YA INANILIR GIBI DEGIL.

  HURDAYA VERSEM GUNAH,
 • 2 yıl önce
  "COASTER" NE DEMEK ?
  10 BIN DWT COASTER OLURMU ? VEYA 5000 DWT KOSTERMİDİR ?

  1000/3000 ARASI TONAJA NE DENİYOR ?

  BİZ KAYIKÇIMIYIZ VEYA MOTORCUMUYUZ BİZİM GEMİLERİMİZ 1500/2000 DWT ??

  MERAK EDIYORUM DA, BU KADAR KONU ARASTIRIYORSUNUZ LUTFEN BUNUDA ARASTIRIRMISINIZ ?


  SÖZLÜKTEN BAKIYORUM COAST = KIYI COASTER = KIYI BOYU SEYIR YAPAN GEMİ DIYOR, AKLIM KARIŞTI DA.

  KPT. K.B.
 • 2 yıl önce
  DUNYADA VARMIDIR, SEKTÖRU KAN AGLAYAN VE BUNDAN SADECE MALŞ SAHIBI ZARARLI CIKACAK BIR YATIRIM KOLU ??? SEN OKUMUŞ ADAMSIN BİRDE YADA KENDİNİ ÖYLE TANITIYORSUN.

  DENİZ SEKTÖRÜ BUGUN BÖYLE KARDEŞ, İSTEMESSEN ÇALIŞMASSIN GEMİDE, ŞU AN Kİ GEMİ ADAMI MAAŞLARI SON DERECE YÜKSEKTİR. KURURA BAKMAYIN AMA BİR UZAK YOL KAPTAN IN MAAŞI EN FAZLA 5 BIM TL OLMALI BUGUNKÜ ŞARTLARDA. FAZLASI HARAM OLUR. ŞİMDİ BANA HAYKIRACAK MİLLET AMA GERÇEK BU. GEMİCİNİN MAAŞI ASGARİ ÜCRET. BUN ALTERNATİFİ YOK ZATEN. ASLINDA YILLIK ORTALAMAYA VURURSAN ZATEN ELİNE BU PARA GEÇER.

  TUVALET KAĞIDI OLAYI SADECE MEDENİYET OLAYIDIR. SEN ANLAMASSIN. SEN KAPTANSIN YA, BİZİM ADAMLARIMI K.......I SİLDİKTEN SONRA KAĞIDI TUVALETE ATAR. SONRA NE OLUR BİLİYORMUSUN??? B.......K İÇİNDE YÜZERSİN. BİR LİMANDA DA SANA TEMİZLETİRLER.

  HERKEZDEN ÇOK ÖZÜR DİLİYORUM AMA BU UZAK YOL 4 DİL BİLEN ŞAHISA AÇIKLAMAK ZORUNDA KALDIM. GERÇİ DENİZCİ OLDUĞUNU SANMIYORUM YA.

 • Deniz Erenler
  2 yıl önce
  Selamlar,

  Palmali sermaye tabani yurtdisindada olsa, Turkiyede kurulu bir isletme vede tabiki Turk sirketidir. Albros”da ayni sekilde, Vassilev”de. Bizler icin Turkiyede kurulu sirketlerde Turk sirketidir, yurtdisinda kurulu Turk bazli sirketlerde. Vassilev deyince, ellerinde isletmedeki
  Rus tipi nehir gemileri ya laid up/ya tamir bekliyor/ya hurdaya gitti, gitmeyenlerde tamamen Kent Denizcilige gecmis gorunuyor. Kent Denizcilik”in Kent ismi ile veyahutta Sailtrade Turkiye, Sailtrade Rusya vede baska isimler altindaki sirketlerinin isletmesinde olan
  Rus tipi nehir gemilerinin sayisinin coktan 40i astigini dusunuyorum. Bana gore bu firmalar Turkiyede veya Rusyada veya nerede kurulu olursa olsun, Turk firmalaridir.

  Ben ayrica, ne Turkiyede kurulu, ne Turk sermaye bazli, nede Turkler tarafindan isletilen
  Asagidaki gibi bir firmayida nerdeyse Turk sayma temayulundeyim, cunku ellerinde islettikleri gemilerin hemen hepsini bizim tersanelerimiz, bizim taseronlarimiz, bizim emekcilerimiz yapmis. Bu firmaya Turk demez isek, bize yaziklar olmazmi !!!

  Simdi size bu firmayi ve cok kisaca hikayesini tanitayim.

  Herning Shipping Danimarka, 3000 ile 12,000 ton tasimakapasitesi arasinda 21 tanesi kendine ait olmak uzere, toplamda 42 adet kimyasal tanker isleten bir firmadir. Firma Pozisyon Listesi ve gemilerin detaylari asagidaki link den gorulebilir ;

  http://www.herning-shipping.dk/www/Pub767.asp

  Gemiler:

  01.) Cecilie Theresa, 2946dwt, 2003 Torlak Tersanesi No:33 Tuzla
  02.) Toli, 3442dwt, 2009 Desan Tersanesi Tuzla, Sahibi: Kaptanoglu (isletmede)
  03.) Loya, 3913dwt, 2009 Desan Tersanesi Tuzla, Sahibi: Kaptanoglu (isletmede)
  04.) Hanne Theresa, 4282dwt, 2002 RMK Tersanesi Tuzla
  05.) Marim, 4285dwt, 2007 Yangzhou Kejin Shipyard, Jiangsu/China
  Sahibi: Admibros Kibris (isletmede)
  06.) Maria Theresa, 4473dwt, 2002 RMK Tersanesi Tuzla
  07.) Bitten Theresa, 5527dwt, 1998 Tuzla Gemi End. No:21 GEMAK
  08.) Ionian, 5543dwt, 2008 Celiktekne Tuzla,
  Sahibi: Mowinchkel Bergen Norway (isletmede)
  09.) Hada, 5542dwt, 2008 Celiktekne Tuzla, Sahibi: Mowinchkel (isletmede)
  10.) Akri, 6137dwt, 2008 Nakatani Shipbuilding Japan
  Sahibi: Halkidon Shipping, Pireaus/Greece (isletmede)
  11.) Ruth Theresa, 7963dwt, 2008 Nantong Mingde Shipbuilding China
  12.) Alice Theresa, 8240dwt, 2010 Nantong Mingde Shipbuilding China
  13.) Vitta Theresa, 2896dwt, 1991 Slob Scheepswerf, Papendrecht/Hollanda
  14.) Birthe Theresa, 3500dwt, 1995 Severnav Shipyard, Severin/Romanya
  15.) Mar Cristina, 6671dwt, 2001 Selah Tersanesi Tuzla,
  Sahibi: Marpetrol Madrid Spain (isletmede)
  16.) Nordic Glory, 6700dwt, 2007 Med-Yilmaz Tersanesi Zonguldak
  Sahibi: Srab Shipping Stockholm Sweden (isletmede)
  17.) Annelise Theresa, 7884dwt, 2009 Nantong Mingde China
  18.) Karina Theresa, 8000dwt, 2009 Nantong Mingde China
  19.) Jette Theresa, 11372dwt, 2009 Nantong Mingde China
  20.) Irene Theresa, 12800dwt, 2010 Nantong Mingde China
  21.) Else Maria Theresa, 4307dwt, 2001 Gisan Tersanesi Tuzla
  22.) Dagmar Theresa, 4402dwt, 2001 RMK Tersanesi Tuzla
  23.) Eleousa Trikoukiotisa (eski: Adrasan C) , 4527dwt, 2000 Celiktekne Tersanesi Tuzla
  Sahibi: Admibros Yunanistan
  24.) Lydian, 5504, 2008 Celiktekne Tuzla, Sahibi: Mowinchkel Bergen Norway (isletmede)
  25.) Lycian, 5517, 2007 Celiktekne Tuzla, Sahibi: Mowinchkel Bergen Norway (isletmede)
  26.) MRC Emirhan, 6100dwt, 2008 Aykin Deniz Tuzla, Sahibi: Mercan (isletmede)
  27.) Nordic Victory, 6700dwt, 2007 Ustaoglu Kdz.Eregli, Sahibi: Srab Stockholm (isletmede)
  28.) Tina Theresa, 7884dwt, 2009 Nantong Mingde China
  29.) Trine Theresa, 7900dwt, 2007 Yildirim Tersanesi Tuzla
  30.) Malou Theresa, 7900dwt, 2008 Deniz Kuvvetleri Istanbul Tersanesi Komutanligi
  31.) Ditte Theresa, 8000dwt, 2007 Nantong Mingde China
  32.) Caroline Theresa, 8240dwt, 2009 Nantong Mingde China
  33.) Ida Theresa, 12800dwt, 2009 STX Shipbuilding (Almanlardan bareboat kira)
  34.) Ina Theresa, 12800dwt, 2010 STX Shipbuilding (Almanlardan bareboat kira)
  35.) Deniz A, 4753dwt, 2010 Ceksan Tuzla, Sahibi: Transtekmarine (isletmede)
  36.) Charlotte Theresa, 11000dwt, 2008 Nantong Mingde China
  37.) Serra Theresa, 1520dwt, 2003 RMK Tersanesi Tuzla
  38.) Sara Theresa, 2954dwt, 2003 Samho Shipbuilding S.Korea
  39.) Susanne Theresa, 3418dwt, 2006 Dearsan Tersanesi Tuzla
  40.) Rikke Theresa, 3418dwt, 2007 Dearsan Tersanesi Tuzla
  41.) Sofie Theresa, 3418dwt, 2004 Dearsan Tersanesi Tuzla
  42.) Troma, 5543dwt, 2007 Celiktekne Tersanesi Tuzla

  ++

  Yukardaki son derece modern minitanker filosunun yapim yerlerine baktigimizda,
  Ticari isletmesi ellerinde olan 42 gemilik bu minitanker (kimyasal) filosunun,
  % 60”inin Turkiyede insaa edildigini gorebiliriz ;

  25 gemi TURKIYE: 6 Celiktekne/4 RMK/3 Dearsan/2 Desan/1 Aykin/1 Ceksan/
  1 Gemak (filodaki 3.en eski ve son 1990 yapim gemi, 1998)/1 Gisan/1 Med-Yilmaz/
  1 Pendik Askeri/1 Selah/1 Torlak/1 Ustaoglu/1 Yildirim

  17 gemi DIGER ULKELER: (filonun % 25 Cin, % 15 Sair ulkelerde insaa)

  11 gemi CIN: 10 Nantong Mingde + 1 Yangzhou Kejin
  3 gemi GUNEY KORE: 2 STX + 1 Samho
  1 gemi JAPONYA: 1 Nakatani
  1 ROMANYA: 1 Severnav Shipyard, Severin/Romanya (filoda en eski 2.gemi, 1995yapim)
  1 HOLLANDA: 1 Slob Scheepswerf, Papendrecht (filodaki en eski gemi 1991yapim)

  Kuzey Avrupada yapilan son gemileri (ve elde kalan tek) bundan 20 sene evvele ait.

  ++

  Peki tum bunlari neden siraladik !!!

  Cunku,

  KAYNAK:

  http://www.maritimedanmark.dk/?Id=11081


  2009 senesi zarari 16.2 milyon Avro (bugunku kurdan 2009 senesinde sirket her gun
  63,500 amerikan dolari zarar etmis) olan bu firma, bugun sermayesini yiyip bitirmesi (ve iyice nakite sikismasi) sonucu, firmanin en onemli kreditoru HANDELSBANKEN tarafindan alinarak, TRITON ismindeki (zorgunlerde boyle firsatlari bekleyen) bir yatirim fonuna devredilmistir. Yani firma hattizatinda batmistir ama etrafi toz duman etmeden, “orderly” bir sekilde bir yatirim fonuna devri saglanmistir.

  aa) Bu firma Avrupanin gobeginde kurulu, musteri porrtfoyu cok genis, yani “biz Turkiyeden
  yagli balli islere ulasamiyoruz ama onlar ulasiyorlar” gibi bir sikintisida yok.
  bb) Gemileri Liman Denetimlerinde tarumar ediliyor, ticaretleri /ticaret alanlari engelleniyor diye bir sikintilari hic yok
  cc) gemileri yep yeni, eskileri satmislar elden cikarmislar hurdaya vermisler, genc bir filo kurmuslar, artik daha ne yapsinlar (sonu “Theresa” ile biten gemilerden aradinizmi 2 tane cikar, digeri elden cikardigi 10yas daha yasli geminin eski ismi olarak gorunur sistemlerde..)
  dd) Personele maaslari senelerdir ayin birinde oderler, calisanlarinin motivasyon sorunuda yok. Butun personellerinden kucaklar dolusu hayir dualari aliyorlardir her maas,her prim gunu

  Ama gel gor ki, ne yapsan ne etse, gene olmuyor . ..

  Cunku piyasa musade etmiyor, nasil etmiyor ? Konu ile ilgili BIMCO tarafindan yayinlanan Ingilizce bir makaleyi asagidaki linkden okuyabilirsiniz.

  http://www.hellenicshippingnews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=27113:chemship-owners-negotiate-choppy-seas&catid=1:top-stories&Itemid=61


  Elden olabildigince anlayisli olmak disinda ne gelir bilemiyorum, Allah herkesin yardimci olsun diyorum.

  Saygilar

 • 2 yıl önce
  YA BIRAK DEMEGOJİ YAPMAYI, MADEM BU KADAR IYISIN 4 DILDE KAPTASIN, NEDEN O SORUYU SORDUN ???

  NE LALE DEVRİ, SEN NEDEN BAHSEDIYORSUN ???? SEN EGER DENIZCIYSEN LALE DEVRININ NE OLDUGUNU NE OLMADIGINI BILIRSIN.

  NAVLUN BUGUNUN IKI KATI OLSA NE FARK EDER KI ????? ONA GORE YAKITI/ LIMAN MASRAFI PERSONELI HERSEYI YUKSEK DI. SIMDI LIMAN MASRAFLARI AYNI KALDI, YAKIT 3/1 ORANINDA DUSTU, MAASLAR AYNI KALDI NAVLUNLAR 3/2 DUSTU, YUKSELISMIS.
 • HAKAN CAN
  2 yıl önce
  ONCELIKLE IYI GUNLER DILIYORUM,
  SASKINLIK ICERISINDE 'ARMATUR' HALINE GELEN ARMATOR UN VERMIS OLDUGU CEVABI OKURKEN KULLANMIS OLDUGU USLUP VE SOZLER NEDENSE BIR ANDA GOZUMUN ONUNDE BUGUNLERI YASAMAYA LAYIK SIRADAN BIR KISILIK CANLANMASINA SEBEP OLDU.ZAMANINDA PARANIN AKTIGINI SOYLEYEN BU ZAT O ZAMANLAR BU AKAN MUSLUGUN HIC DURMAYACAGINI SANIYORDU LALE DEVRINDE YASAYAN ZEVK VE LUKS DUSKUNLERI GIBI.O ZAMANDA SENIN PERSONELIN TUVALET KAGIDI KULLANMIYORDU SANIRIM.HIC AGLAMAYA SIZLANMAYA LUZUM YOK.GEMIYI ZARARINA CALISTIRIP ICINDE CALISAN PERSONELI SEFİL EDECEGINE VE ZAMANINI CALACAGINA YATIR GEMINI DAHA IYI.BU ARADA COK DUZ MANTIKLI VE BASIT BIR SORU SORMA YOLUYLA MUHATAP OLDUGUM BU ZAT'A DENIZE YENI CIKMIS BIRI DEGIL U.YOL KPT.I OLAN VE 4 DILE HAKIM EGITIMLI BIRI OLDUGUMU BILDIRMEK ISTERIM.EN AZINDAN BOYLE BIR SORU KARSISINDA KULLANMIS OLDUGU USLUP KENDISININ BAKIS ACISINI YANSITMISTIR.TUM OKURLARA SELAMLAR SAYGILAR..
 • armatör
  2 yıl önce
  sayın deniz emekçisinin yorumuna istinaden, 150 personele bu zamanda tıkır tıkır maaş ödeyebilen işletmeyi merak ediyoruz, açıklarsa çok sevniriz. hakikaten merak ediyoruz.
 • 2 yıl önce
  Deniz Erenler Bey'e

  Palmali yi dışarda tutarak (sermaye kaynağı az çok biliniyor Azerbaycan petrolleri)

  Kent Denizcilik , Vassilev Denizcilik,Rusların benzer 20 -30 parça gemili firmaları var.

  Yukarıdaki firmalara benzer yapılanma modelinin vakit ayırıp yorumunu yapabilirse memnun olurum.
 • hakan cerrahoglu
  2 yıl önce
  cruvasıer gemiler hariç diğer tüm gemi işletmecileri ve armatörleri zararına gemi işletiyorlar. bu kadar basit.2011 imabari inşaa 60'lık günlük bedeli usd. 6200 saygılar
 • deniz emekcisi
  2 yıl önce
  degerli arkadaslar hic kusura bakmayin bu meslek bu ulkede bitmistir.artik birakalimda yabancilar yapsin armator personeli sucluyor personel armatoru sucluyor kimse yogurdum kara demiyor. bende bu meslekte 25 yilimi bitirdim ve hala calisiyorum suan calistigim sirkette 6 yildir calisiyorum birtek ay bilmemki maaslarda sorun olsun merkez bankasina guvenmem sirketime guvendigim kadar suan toplam personel sayisi 150 civari ayin 1 de maaslar bankada neden acaba bizler bu vasitalardan ekmek yiyoruz ve buralardan kazandigimizi ailemize goturup yediriyoruz niye nankorluk edelimki hersey karsilikli niye bizlere prim odesinlerki mecburiyetlerimi var hayir ama hak hukuk adalet oldugunu bilirler allah razi olsun onlardan. eger para kazaniliyorsa bu tum personelle olan bir iliskidir onun icin paylasirlar vede bilirlerki personele nekadar yatirim yaparsan onun iki katini alirsin. yaklasik 3 yil once navlunlar taban yapmisken personeline cikaripda 100 tl zam yapmadiysan simdi navlunlar yerde surunurken o personelden merhamet bekleme almak vermenin kardesi vereceksinki alasin. siz sayin armatorler ne verdiniz ne istiyosunuz sizler degilmisiniz yillarca simsarla ortak calisip bizleri kahvehanelerde surundurdunuz siler degilmisiniz yabanci personel yasasini onaylayan simdi niye kiziyorsunuz bizlere biz size ne yaptik gemilerinizi gemimiz bildik sizleride ana baba neolduda bizleri sevmez oldunuz uc be capulcu denizci yuzunden meslegini hakkiyla yapanlarida yanlarinda yaktiniz simdik takkeyi onunuze koyup bir dusunun bakalim kim haksiz kim hakli eger sizler hakliysaniz hakkimizi helal ederiz eger degilseniz iste allahin sopasi yok boylede oluyor malum denizin sakasi yok ben yillarca suan turkiyenin en saygin sirketlerinde calistim ehliyetim gv.lostromosu ne kaptanim nede carkci burda isim versem ayip olur acda kaldik ama kumanya fazla diye denizede attik ne ac kaldigimzi soyledik nede kumanyayi denize attigimizi sirkete geldigimizde en basda personel mud. olmak kaydiyla armatore varincaya kadar herkes hosgeldin der cay ismarlardi eskiden yazihaneydi simdi ofis oldu ofise gittinmi senle kimse ilgilenmiyor nede olsa karakoyde kahvede adam cok et telefonu gelsin degilmi iste ozaman sikayet etmeyeceksin. onun icin uzun lafin kisasi bu meslek bizim ulkede bitmistir hepimizin basi sagolsun
 • armatör
  2 yıl önce
  Deniz Eerenler'e ufuk açıcı, sağlam temellere dayananan, okuyana yararı olan, amacı polemik değil bilgi verme/alma olan müthiş yorumları için teşekkürler.

  İşlerinden arta kalan zamanlarında bu güzel yorumların ve bilgilendirmelerin muhtelif konularda devamını diliyoruz.
 • murat birecik
  2 yıl önce
  adeta, bddk veya bankalar birliği istihbarat raporu gibi bir döküman takdim etmişsiniz...

  tebrik ve teşekkür ederim. şahsen, çok feyz aldım.

  buyurduğunuz gibi, özellikle mini tankerlerde tersaneler
  -bankaların kredi pompalaması nedeniyle- kehren armatör oldular!

  bankaların bu süreçi hk. da da değerli yorumlarınızı bekliyorum.

  saygılarımla
  murat birecik
 • Müh.Kaptan Refik Akdoğan
  2 yıl önce
  Sayın Deniz Erenler, ne kadar ilginç şeyler yazıyorsunuz.Belli ki işin tam kalbinde bulunuyorsunuz. Böyle işi tam bilen fakat yazan çok az kişi bulunuyor. Size Türk Deniz Ticareti adına teşekkür ediyorum. Lütfen bizleri Türk deniz ticareti için devamlı aydınlatınız. Anlaşılıyor ki kriz bize teğet geçmemiş tam kalbimizden vurmuş.Allah selamet versin.www.refikakdogan.com
 • Müh.Kaptan Refik Akdoğan
  2 yıl önce
  Sayın Deniz Erenler, ne kadar ilginç şeyler yazıyorsunuz.Belli ki işin tam kalbinde bulunuyorsunuz. Böyle işi tam bilen fakat yazan çok az kişi bulunuyor. Size Türk Deniz Ticareti adına teşekkür ediyorum. Lütfen bizleri Türk deniz ticareti için devamlı aydınlatınız. Anlaşılıyor ki kriz bize teğet geçmemiş tam kalbimizden vurmuş.Allah selamet versin.www.refikakdogan.com
 • Deniz Erenler
  2 yıl önce
  Selamlar,

  Birlesmek armatore cozum degildir. Sorun gemi fazlasida degildir (ozellikle 5000dwt alti kuruyuk gemilerinde yeni insaa tarafindan gelen hic ama hicbir baski yoktur). Sorun 2008 Eylul/Ekim aylarindaki gorulmemis cokusu takiben fakirlesen,urken dunya tuketici ve yatirimci nufusununa, dunya liderlerinin hala guven verici politikalar ile cevap verememesi, bununda
  uluslarasi ticareti gorulmemis sekilde daraltmaya devam etmesi sonucu, denizyolu ile tasinacak mallarin onemli olcude azalmasi sonucu dusen navlunlarin, birakin yatirim maliyetlerini, isletme maliyetlerini bile karsilar halde olmaktan uzak olmasinda dolayi, dunyanin heryerinde, her tip, her yas ticari gemi isletenler nakit sikintisina dusmekte, gecen zamanla artarak biriken borclar makul sekilde geri odenebilir olmaktan cikmaya baslamakta vede hemen heryerde sikintilar patlak vermektedir. Bu Turk Gemi Isletmelerine has (ozel) bir durum degildir, aksini dusunenler, cok basit bir sekilde, tum bu sikintilardan Turk olmayan Gemi İsletmelerine hizmet vermeye yonelerek kurtulabilirler. Bugun Turk Kuruyuk Koster Gemi Isletmecileri (Kimyasal Gemi İsletmecilerimizin tam tersine) neresinden bakarsaniz bakin cok genis bir denizcilik kulturune sahiptirler vede piyasa sartlari kazanclarinin azda olsa ustune cikmaya basladigi andan itibaren, kendilerinden baska hickimseyede ihtiyaclari olmamistir, olamaz, olmayacaktir da.

  Turk isletmelerinin elindeki Tanker filosuna gelince, dokmeciler dahil isletmemizdeki tum kuruyuk gemilerinin adet olarak dorte biri kadardir (1000 kuruyuk + 250 tanker).

  Bu tankerlerin segmentlerine gore dokumu ve isletmecileri kabaca asagidaki gibidir ;

  - 15 Suezmax (7 Geden/3 Yasa/2 Besiktas/2 Palmali/1 Ditas) hampetrol tankeri
  - 21 Aframax (9 Geden/4 Yasa/4 Palmali/2 Kaptanoglu/2 Dunya) hampetrol tankeri

  - 22 MR 35,000-59,999Dwt (12 Geden/5 Dunya/4 Yasa/1 Kaptanoglu) urun tankeri

  - 48 Product 10,000-34,999Dwt (7 Transal/6 Chemfleet/5 Ibex/3 Baki Akar/3 Kaptanoglu/3 Net/2 Atlantik/2 Aksay/2 Ayder Tankers/2 Besiktas/2 Densa/2 Ditas/2 Furtrans Fr/2 Mardeniz/2 Vbg/1 Geden/1 Sener/1 TransKa)

  - 153 Minitankers 1,500-9,999Dwt (15 Ibex/12 Sener/10 Besiktas/10 Chemfleet/9 Densa/7 Furtrans Fr/7 Net/6 Mercan/6 TransKa/5 Chemmariner/4 Anadoluhisari (LPG)/ 4 Ayders Tankers/4 Kaman/4 Kaptanoglu/4 Mardeniz/4 Selay/4 Transpasifik/3 Birlesik Den./
  2 Atlantik/2 Duzgit (Y.I.) /2 Cicek (Berke)/2 Gemiciler/2 Granmar/2 Transal/2 Vbg/2 Veysel Vardar/2 Yildirim/1 Aksay/1 Akyakit Izmir/1 Alasonya/1 Alpagul/1 Atlantis/1 Baki Akar/
  1 Beykim/1 Burtrans/1 Dentas Denpet/1 Deval/1 Efya/1 Habas (LPG)/1 Haslaman (LPG)/
  1 Hicri Ercili Bandirma/1 Kalyon/1 Mustafa Okan/1 Saygi El.Tuzla)

  ++

  Yukariki rakamlara, Palmali Denizciligin elindeki rus nehir tipi tanker filosu + 1500dwt alti bunker ve su barge”lari (ki sadece Ambarli/Zeyport/Izmit korfezi civarinda 80 adet) dahil degildir.

  - Bunker barge”larini haric tuttugumuzda, tum tanker filomuz icinde 1980 oncesi hicbir gemi yoktur, 1980 lerde yapilmis tankerlerin hemen hepsi (ornegin, tum “Soysay” filosu) hurdaya gitmis, geriye sadece bir kac gemi kalmistir. 1990 yapim gemilerde cok azdir vede bu gemiler LAID-UP”dir. Hem tum tanker filomuz yeniinsaa gemiler vede yas ortalamasi en fazla 2-3 gibidir. 2000”li yillarin basinda yapilan tankerlerden bir bolumu kriz oncesi yurtdisina satilmistir, krizden sonra ise bu gemiler bu tip gemilerin isletmesinde birimleri olmayan sahipleri tarafindan, isim ehli olarak gorulen kisilerin kurdugu kurumlara terk edilmislerdir.
  Bu gemi sahiplerinin hemen hepsi, bu tankerlerin insaa edildikleri tersaneler oldugu goruluyor. Bugun, 2000”li yillarda yapilan tankerler, zannederim insaa maliyetlerinin cok altinda kalan 2.el satis fiyatlari yuzunden alimsatim piyasasina (sahibi tersane olmayan bazi filolarin, filo olarak piyasada satista oldugunu goruyoruz) dahi cikarilamamaktadir.

  Minitanker filolarinin tek elden yonetilmesi, ozellikle kuruyuk kosterlerin cok buyuk ticaret flexibilitesinden yoksun kimyasallar icin faydali olabilmektedir (Genede yukaridanda gorulebilecegi gibi Minitanker filomuz 45 adet sirket tarafindan idare ediliyor). Mesela, duyuyoruz ki bugun buyuk firmalar (orng, Shell !!) bu gemileri kiralamadan evvel, gelip Isletmeci firmanin ofisini Audit”den gecirmeyi sart kosmaktadir. Bununda sebebi, tankerde
  Ters giden bir isin (kuruyukunki ile karsilastirilamayacak olcude) herkes icin cok agir maliyetli sonuclari olabilmesidir. Hele laf dinlemez sozden anlamaz yuzey akintilari, ters ters dip akintilari, 90derece falan filan donusleri ile nerdeyse formula1 pistlerine benzeyen bir kanali bile olmayan yerlerde bu sonuclar dahada agir olabilir... Herneyse, bunlar bir tarafa,

  Size bana carpici gelen bir ornekten bahsetmek isterim.

  Yukarida 15 kimyasal tanker islettigi gorunun IBEX isimli firma. Kurucusu ulkemizde yasiyan bir Danimarkalidir. Sirketi Danimarkali ERRIA firmasina satip, yoneticisi konumuna gecmistir (En son Chemfleet”in Yildirim Gurubuna satilmasi orneginde oldugunu duydugumuz gibi olsa gerek – ama isin enteresani Yildirim”in gemilerden bir kismida Ibex firmasinda isletmede gorunuyor, YM Jupiter/YM Saturn/YM Neptune/YM Venus/YM Earth gibi). Ibex firmasinin isletmesinde, gene ulkemizde yasadigini anladigimiz Alman asilli bir girisimcinin merkezi Kuırucesmede olan Atlastis Denizcilik isimli firmasina ait kimyasal tankerler var (ornegin, Atlantis Alhambra/Atlantis Andaman/Atlantis Antibes/Atlantis Alvarado/Atlantis Antalya? gibi . .). Firmanin isletmesinde olan diger kimyasal tankerler ise Danimarkali Erria firmasina aittir (Ingrid Jakobsen?/Erria Maria?/Erria Anne?/Erria Julie/Erria Nimmer/Erria Dorthe gibi . . .).

  Yani, anliyacaginiz 10-15 gemiyi tek yerden isleten firmalar var. Bu firmarin islettigi gemiler eger Borsa”da kote edilen firmalar degil ise, bizler bu firmalari kar zarar durumlarini yakinen takip edemeyiz, hatta hic bilemeyiz. Fakat burdaki firmalardan ERRIA Danimarkada borsada kote edildiginden, her uc ayda bir sonuclari acikliyor. En son aciklanan sonuc, 2011 senesi ilk ceyregine aitdir.

  Kaynak:

  http://www.maritimedanmark.dk/?Id=11031


  Dileyen asagidaki sayfadan istedigi lisana cevirebilir:

  http://www.google.com/language_tools?hl=en


  ERRIA firmasi 2011 senesi ilk 3 ayini 12.3 milyon danimarka kronu, asagidaki linkten danimarka kronunu isteginiz paraya cevirebilirsiniz
  http://www.exchangerateusd.com/DKK


  ama ben size Amerikan Dolari olarak zararlarini soyleyeyim, 2 milyon 364 bin 702 amerikan dolari. Bunu 90”a bolersek, gunde 26 bin 275 amerikan dolari zarar yazmis !!! Yani takriben bir kosterin aylik personel maas odemesini, bu isletme calistirdigi kimyasal gemilerden zarar yaziyor !!!

  Peki zarar”in ne kadarini armatorluk faaliyetlerinden gelmis, 14.6 milyon danimarka kronu (yani aslinda daha fazla , gemilerden zarar 2,806,000 USD yani gunde USD 31,178 !!!, fakat sirketin komisyon, isletme gelirleri ile bu zarar bir miktar dusuyor ...)

  Peki bu kadar zarari yaparken ne ciro (NAVLUN) yapmis !!!
  21.5 milyon danimarka kronu, yani USD 4,133,423 . .
  Gecen sene (2010) ayni donemde ne ciro yapmis !!!
  18.8 milyon danimarka kronu USD 3,614,342 . .
  Yani adamlar gecen senenin ilk uc ayina gore, cirolarini % 15 arttirmislar, degilmi !!!

  Simdi sadece buna bakip, bak adamlar 4 milyon dolar ciro yapmis, altlarinda cipleri var, bir okka para kazaniyorlar diyebiliyormuyuz ???

  Peki baska bir soru ;

  Erria firmasinin 31 Mart 2011 tarihi itibari ile sermayesi 51.5 milyon danimarka kronu,
  Yani takriben 10milyon dolar . . . Ilk ceyrekteki gibi zarar etmeye devam eder iseler,
  Eldeki sermayeyi ne zaman tukertirler ??? Bu sene sonu or ??

  Halka acik sirketler, genel kurul sonuclari bu sekilde 3 ayda bir aciklayinca enteresan
  Bizlerde haberdar olabiliyoruz.

  Bu sonuclar size, gemileri bir yerde toplarsak, durumu kurtaririz gibi gorunuyormu ???

  ++

  Son olarak, karsilastirmali bir bilgi daha ::

  1,500- 24,999dwt arasi kimyasal tanker filomuzdan (197 gemi, 32si yurtdisindan ithal) ulkemizde son bir kac sene icinde insaa edilenler 165 (13 Marmara Tersanesi Korfez/11 Istanbul Tersanesi/9 Dearsan/9 Sahin Celik/9 Torlak/9 Yildirim Tersanesi/8 Admarin/7 Torgem/6 Celiktrans/6 Cicek/6 Icdas/5 ADIK Anadolu Furtrans/5 Gisan/5 Hidrodinamik/5 Medmarine(MedYilmaz)/5 Selah/4 Besiktas Yalova/4 Celiktekne/4 Desan/4 Yardimci/3 Aykin/3 Ceksan/3 Duzgit/3 Selay/3 Umo Eregli/2 Argem/2 Astas Aslan Duzgit Gemi Insaa/2 Aksoy Gelibolu/2 Dentas (Varkan)/2 Iyideniz Tuzla/2 RMK/2 Turkter/1 Dortler Tuzla/1 Gemsan/1 Karadeniz Gemi Unye/1 Marmara Transport/1 Sedef/1 Tuzla Gemi) adettir. Yukardaki tersanelerin cogu gemilerinde sahibidir (yada gemilerin sahibi yukardaki tersanelerinde sahibi..).

  Mesela, bir karsilastirma yapmak icin, 2000 senesi ve sonrasi Turk tersanelerinde insaa edilen
  Vede bugun Turk Gemi Isletmecileri tarafindan calistirilan 6000dwt tonaji altindaki kuruyuk koster gemileri sadece 30 adettir (buda muhtemelen ayni donemde, ayni tip ve tonajda Cin”den sonra 2.sirada gelir...Ayni donemde Avrupa, Akdeniz ve/veya Karadenizde bizim kadar kuruyuk koster insaa eden oldugunu zannetmiyorum, bizim insaalardan tek tuk de olsa Avrupali/Akdenizli armatorlerin elindede var..).

  ++

  Evet, sonucta sifir bir tanker filosu, emek vemis milletimz burda yapmis bunlari, umarim durumlari ERRIA”ninkinden iyidir.

  Saygilar

 • murat birecik
  2 yıl önce
  sayın bekir çarkçı,

  ''gemi adamları'' fiili nitelikleri hk. da yaptığınız çok doğru yorum, benim ''tersane adamları'' için de misliyle geçerlidir.
  şöyle ki;

  gemi inşa sektöründe 32 yılını doldurmuş ve bu mübarek sektörün
  tüm yelpaze/gamında ve de uluslararası olarak türk bayrağı çekmiş bir hammal/mühendis/patron olarak bir de baktım ki; gökten gemi inşacı/tersaneci yağıyor (du) 2004-2009 döneminde...

  ve maalesef bu durum, o çok üzücü ''tersane ölümlerini'' beraberinde getirdi. hala kabul edemediğim ve kanıma dokunan; ''flika kazası'' acıklı bir örnektir!

  şimdi sistem, intikamını -ticari- olarak, alıyor!

  saygılarımla
  murat birecik
 • Müh.Kaptan Refik Akdoğan
  2 yıl önce
  Bu işin içinde olanlar yazınca çok ilginç şeyler öğreniyoruz. Altmış yıldan fazla bu işin içinde olan bir kişi olarak diyebilirim ki bir zamanlar Türk kosterleri Karadeniz, Akdeniz ve hatta Kızıldeniz'de rakiplerini silip süpürmüşlerdi. Şimdi biraz zorlanıyoruz, bunun nedeni İMO'nun aldığı kararlardır. Sağolsun bizim armatörlerimiz ,özellikle koster armatörlerimiz kurallardan sıkılırlar. Gemi hazırsa ayrıntılara bakmaz onu hemen yük altına sokmak ister. Gemidamı eksikmiş, can filkalarının eksikleri varmış vb eksiklerden dolayı gemisinin hareketini geciktermez. Aslında doğru yapıyordu. Çünkü navlun aslanın ağzında, bir an önce kapmak gerekiyordu. Eksikleri sonra tamamlarım diyordu. Ama şimdi öyle mi? PSC sörveyörleri öküzün altında buzağı arıyorlar. Aldis lambasının yedek pili nerede diyorlar, haritaların son tashihleri yapıldı mı diyorlar, şu emercensi yangın tulumbasını bir çalıştır da görelim diyorlar, şişme can sallarının son kontrol tarihi geçmiş diyorlar ve bunu gibi daha bir sürü eksikleri ortaya sürerek geminin iş yapmasını engelliyor ki bunlara bizim bazı armatörlerimiz isyan ediyor. İşletmede bulunan işletmeciler bile buna ayak uyduramadıklarından gemiler eksiklerle sefere çıkıyor ve tabii yabancı limnlarda PSC'ye takılıyor. Bundan kurtulmanın tek yolu birleşmekltir. Tıpkı kimyasal tanker sahiplerinin yaptığı gibi. Birleşerek başarılı çalışmanın yolunu bulmuşlardır. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com

 • kamil kamiloğlu
  2 yıl önce
  İş döndü dolaştı kayıkcı kavgasına durumuna geldi.
  Beyler kendinize gelin, hepimiz bu teknenin içindeyiz ve yakıtcısı tersanecisi kumanyacısı acentesi gemiadamları vede armatörleri olarak denizcilik sektörü beraber batıyoruz. Yakında Kabotaj kanunu da kalkar Karaköy Kadıkoy arası çalışan İsle of Man bayrakli gemideki Saloman adalarından gelen gemici halat verirken ona Good Mornign deriz.
  Tamam gemici kardeşim sen armatörün ARMATÜR olduğu dönemde kendine baktın mı hiç ? Gemici derken aklınma hemen sırtında yatağı ile çektirmeye paya gelen gemiciden bahsediyorum ben.Bir deniz adabının olduğu günlerden, insanların gemileri ekmek teknesi olarak kabul ettiği bi kuru pusula seyir yapan ile beşyüz gros tonluk gemilerle Akdenizde fink atma cesaretini gösterebilen günlerden gelipte bugün macera olsun yada hamgi limanda kaçabilirim hesabını yaparak denize çıkanlar dan değil.
  Sen eğer karada yapacak bir iş bulamayıpta macera uğruna iş garantili diyen üç kağıtcıların eline düşüp te miço silici kağıdına 2-3 milyar verdi isen,Bu ARMATÜR ün seni sadece öptüğüne dua et.

 • Bekir ÇARKÇI
  2 yıl önce
  Sayın armatörler; kalitesiz personel konusuna değinmekte yarar var ki sizlerin en çok yakındığı konudur.Karada ki mesleğini bırakıp benim gözümde tuvalet kağıdından değersiz ehliyeti 3 günde alıp gemiye çıkanlar var mıdır? EVET(karate hocasından tutun da, berbere kadar)
  Neden yıllarını gemide geçirmiş ADAM gibi denizciler dururken sabah ehliyet alanları öğlen geminize çıkarma gereği duyuyorsunuz.Deniz örf adetini bilmeyen 30 dan 40 tan sonra gemiye çıkan adamdan ne kadar verim alabilirsiniz.Ya da denizcilik adına ne bekleyebilirsiniz.
  Acaba bir umut ehliyet alanlar size düşük maaş yönünden daha mı cazip geliyor.Sadece gemi limandan kalksın da gerisini 2. halleder düşüncesinde misiniz.

  Sayın KPT K.B.;

  Siz ne kadar yok derseniz deyin, mesleğinin hakkını verdiği halde maaşını alamayan en azından bir defa ağzı yanmış meslektaşlar yok değil.
  Bazı şirketler krizi hafif atlatırken, bazı şirketler (ki krizden önce gayet iyi olanlar)ya iflas etti ya da hala maaş şu gün kesin yatar diyerek insanları dolandırmaya devam etmekte.
 • Hamzaoğlu
  2 yıl önce
  "BAK SANA BIR SEY DAHA SOYLIYEYIM " BIZ NEDEN GEMILERE TUVALET KAGIDI ALMIYORUZ DERSİN" SANIRIM BU BUTUN SORDUKLARINI CEVAPLAR."

  Neden almıyormuşsun ya bi açıklada bilelim. Terbiyesiz. Bu adam armatörse armatörlerden ricam bu adama ağzının payını vermeleridir. Böyle bi yaklaşım olabilirmi türk denizcisini yerin dibine soktunuz çok istiyorsan filipinli çalıştır bakalım tuvalet kagıdımı kullanıyor yoksa ağzınamı.......
  Alttada söylemiştim yine söylüyorum KALİFİYE ADAMIN KALİFİYE ELEMANI OLUR! senin gemicin ortalığa yapıyorsa sen piyasanın içine ettiğindendir.
  Bu zihniyette olmayanları tenzih ederim.
 • armatör
  2 yıl önce
  avrupalı armatörün gemisi ile türk armatörün gemisi:

  bir bile olarak yazıyorum, bikmeyenler aydınlansın

  -uzun zamandır avrupalılar turklerin (ve rus/ukraynalıların+ arapların) aktif olduğu karadeniz/doğu akdeniz destinasyonunda gemi çalıştıramamaktadır. Çünkü isteseler de çalıştıramıyorlar. Rekabet edemiyorlar. Bizim begendiğimz navlunlar bile onlar için çok dusuk kalıyor. Cunku avrupalı gemilerin işletme maliyetleri çok yuksek ve işletme maliyetleri cok farklıdır. Misal, avrupalılar gemisi tersaneye geldi mi butun faturayı 1 kere de oder cıkar bızım gıbı cekle/senetle ugrasmaz. Kumanyayı pahalı alır, cunku memleketınde pazarlıkla alamaz. Yabancı gemı adamı calıstırı. Onun ekstra malıyetlerı vardır. vs vs uzar gider.

  - Hic bi avrupalının kuru yuk gemisinde ab üyesi ülke vatandaşı çalışmaz. Çalışamaz. Maaşlar yetmez.

  -Turk gemileri ile avrupalılar arasında maaş, gemisine göre %10 ile %40 arası fark eder.

  -avrupalılar gemilerinde rus, ukraynalı, polonyalı, hintli, çinli çalıştırmaktadır.

  -cogu kiracın eli yuksek navlunu avrupalının gemisine verirken daha az titrer. Sevmezler Turkleri ve Arapları.

  -bu maliyet farkı yuzunden avrupalı armatorler, genelde turk gemılerını avrupada istemezler piyasayı dusuruyorlar dıye.
 • 2 yıl önce
  SEN YAZDIKLARINDAN VE KISITLI BILGINDEN ANLADIGIM KADARI ILE ÇOK KISA SUREDİR DENİZCİSİN.

  ÜZGÜNÜM SANA CEVAP VEREMEYECEĞİM, VERMEYE KALKSAM DA ZATEN ANLAYACAĞINI SANMIYORUM. İŞTE SORUN ZATEN BURDA SEN VE SENIN GIBI BU MESLEGE PARA SEL GIBI AKIYOR ZANNEDİP YENI EHLIYET ALIP GELENDE.

  PARA SEL GIBI AKTIGI ZAMAN YAKITIN TONU 1500 USD IDI. BIR GEMICI 1500 TL IDI. O SEL GIBI AKTIGI ZAMAN SEN VE SENIN GIBILER İŞ BULDUYSA ARMATORUN VARINI YOGUNU BANKAYA TEMINAT OLARAK VERDIGI DONEMDI. AMA SEN ZANNEDIYORSUN KI BUTUN AKAN PARA ARMATORUN CEBINE GIRDI.

  BAK ARKADAŞ, DUNYADA HICBIR ZAMAN HIÇBIR ARMATOR PESIN PARA ILE GEMI ALMAZ. BUTUN GEMILER KREDILIDIR.

  O SENIN BAHSETTIGIN GEMILERDEKI GEMICILERE DENIZCILERIN ADAMLARIN ALTINDAKI GEMILERIN BAKIMINA DIKKAT ETTINMI ?? SEN SADECE MASAYA GELEN YEMEGEMI BAKIYORSUN. O AVRUPALI GEMIDE 6 KISI GEZIYOR AMA GEMILERI PIRIL PIRIL. ARADA HIÇ OLMASA KULTUR FARKI VAR.  BAK SANA BIR SEY DAHA SOYLIYEYIM " BIZ NEDEN GEMILERE TUVALET KAGIDI ALMIYORUZ DERSİN" SANIRIM BU BUTUN SORDUKLARINI CEVAPLAR.
 • HAKAN CAN
  2 yıl önce
  BENIM ANLAMADIGIM BIR KONU VAR BU YAZIYI YAZAN ARMATOR YA DA BILEN BIRISI BUNU CEVAPLARSA COK MEMNUN OLURUM.ORNEK BIR SEFER ELE ALALIM UKRAYNADAN-ITALYA OLSUN.BU SEFERLERI AYNI LIMANDAN AYNI TONAJDA 2 GEMI YAPSIN.BIRI TURK DIGERIDE ALMAN SIRKETINE SAHIP OLSUN.AYNI YUKU AYNI LIMANDAN DIGER BI LIMANA TASISIN BU GEMILER.TURK BAYRAKLI GEMININ ALACAGI NAVLUN DAHA MI AZDIR YADA BIZIM BILMEDIGIMIZ FARKLI BIR PARA BIRIMIMI KULLANIRLAR KI BU GEMIDEKI ZABIT VE PERSONEL DIGERINDEN NEREDEYSE 2 KAT FAZLA MAAS ALSIN,KUMANYASI VE MALZEME TAHSISI COK DAHA IYI OLSUN.ARMATOR AGLAMASIN, ZAMANINDA SEL GIBI AKAN MUSLUKLAR INCE AKMAYA BASLAYINCA GUCUNUZE GITTI.O ZAMAN IYIYDI ,CALISAN PERSONEL AKITTIGI ALIN TERININ KARSILIGINI HAKEDIYORDU DA SIMDI MI HAKETMIYOR??
 • Hamzaoğlu
  2 yıl önce
  Ben içimden geçenleri bir çalışan olarak dile getirdim. Bu yazdıklarınıza çözüm simsarlar'dan sömürülmüş ve daha önce hiç bu meslekle alakası olmayan yada dışardan ehliyet almış insanların 3 kuruş 5 kuruşun hesabıyla gemiye gönderilmesini engellemektir. Kalifiye adamın kalifiye adamı olur. Ben nice armatörler bilirim ki personel maaşlarını ödeyebilmek için kredi çeken. Tabii ki dünya hali dün yatın katın vardır bugün sadece Zat'ın kalır. Mühim olan dürüst olmaktır Balık bilmezse Halîk bilecektir. Personelinde kuş tutsan yaranamayacağın cinsi vardır armatöründe adamı gemiye gönderip arkasından ailesine kan kusturanı vardır. Hakkaniyetiyle işçisine ekmeğini ödeyen en azından bunun için çaba sarfedenden Allah razı olsun. Diğerleri zaten belini doğrultamaz. Ben bu iş sadece armatörden kaynaklanıyor demedim armatör işçisi hakkında er yada geç doğruları öğrenir ve yaptırımını uygular görevden alır vs.. Fakat çalışan, armatörü hakkında gerçeği öğrendiğinde iş işten geçmiş ailesi sıkıntıya düşmüş kendisi çaresiz kalmıştır. Aradaki fark budur.
  Saygılarımla.
 • 2 yıl önce
  SAYIN HAMZAOGLU KARDEŞİM,
  BUNDAN KIMSENIN ŞÜPHESİ OLMASIN. HAK EDEN İŞÇİNİN HAKKINI YİYEN ŞEREFSİZDİR.
  AMA BILINMELIDIR KI, BU SADECE ARMATOR ICIN GECERLI DEGIL.
  AYNI CUMLELERI SIZDEN, SIZLERIN EMEKLERINI SÖMÜREN, GERCEK DENIZCILERI BASAMAK YAPARAK MENFAAT ELDE ETMEK İSTEYEN, BU ŞAHISLAR ICINDE SOYLEMENIZI BEKLERIM.

  BURALARDAN ARMATORLERI SUCLAMAK YALNISTIR. ÇOK MERAK EDIYORUM, KRIZ ONCESI "BEN MAASIMI ALAMIYORUM" DIYE FERYAT EDEN BIR GEMI ADAMI VARMIYDI ACABA ?????

  SIZE BIR ORNEK VEREYIM;
  3000 DEW BIR GEMININ BIR KARADENIZ SEFERINI ELE ALALIM.
  ALDIGI NAVLUN USD 40BIN LIMAN MASRAFLARI 15 BIN USD (EN AZ) YAKITI 20 TON HARCASA KI MINIMUM 20 BIN USD. BU GEMININ R/C YANI GUNLUK MASRAFI EN AZ 1500 USD OLSA SEFER 12 GUNDE TAMAMLANSA 53 BIN YAPAR, BIRDE KOMISYONU EKLERSENIZ 55 BIN YANI 15 BIN ICERDESIN.

  SIZLER NAVLUNU DUYUYORSUNUZ SANIYORSUNUZ KI BU RAKKAM OLDUGU GIBI ARMATORUN CEBINE INIYOR. NERDEEEE.  SIZ DENIZCILERDEN RICAMIZ, ARANIZDAKI EMEK SÖMÜRÜSÜ YAPAN GEMİCİLERİ TEMIZLEMENIZ. ONLARA KONUSMALARI ICIN FIRSAT VERMEYIN. SONRA BU SAHISLAR BUTUN DENIZCILERI ZOR DURUMDA VE ZAN ALTINDA BIRAKIYOR.

  SELAMETLE

  KPT K.B.
 • 2 yıl önce
  BAKIN SEVGİLİ KARDEŞLERİM, BURALARDA BAĞIRAN MAAŞIMI ALAMADIM DİYEN GEMİ ADAMLARI SAYILIDIR. ONLAR BİREYDİR, LAKİN BIRDA BIREY OLARAK TEK BAŞINA BİR SAFYA OLUŞTURUYOR. BEN BİR ARMATOR OLARAK 43 KİŞİYE EKMEK VERİYORUM VE 43 KİŞİ İÇİN KOMUŞUYORUM.

  O BİR KİŞİ ÇEŞİTLİ SEBEPLERDEN DOLAYI MAAŞINI ALAMAMIŞ OLABİLİR. BELKİ AHLAKİ AÇIDAN ZAYIF, MESLEKİ AÇIDAN ZAYIF NE BİLEYİM ÇEŞİTLİ SEBEPLERDEN DOLAYI GEMİDEN İŞİNE SON VERİLMİŞ OLABİLİR VEYA KENDİ GEMİDEN KAÇABİLİR. BU DURUM KARŞISINDA MAAŞINIDA OFİS TARAFINDAN HAKLI NEDENLERLE ÖDENMEMİŞ OLABİLİR.

  HER GEMİYE AYAK BASAN MAAŞA HAK KAZANIYOR ANLAMINA GELMİYOR.

  ÖNCE MÜRETTABAT KENDİ ARALARINDA Kİ BU ŞAHSİYETLERİ TEMİZLEMELERİ GEREKİYOR. KIMSE KIMSENİN İŞİNİ YAPMASIN. BU SAYFALARDAN BAĞIRAN MAAŞ ALAMADIM DİYENLER MUTLAKA SORUNLU KİŞİLERDİR.

  BURADA TARTIŞILAN HEP MAAŞ ALAMADIM OLAYI, PEKİİ YA BU ADAMLAR İŞE YARIYORMU ?? MESLEKLERİ YETERLİMİ ?? BUNLARA BİZ NEDEN BU GERCEK DENIZCILERIN EMEKLERINI SÖMÜREN BU ŞAHISLARA BUKADAR
  YUKSEK ÜCRET ÖDÜYORUZ ???

  SAYIN ARMAYOR ARKADASLAR, ADAM MİÇO, BU ADAMIN HAKKI ASGARİ ÜCRETTİR. BU ŞAHISLARA YUKSEK PARALAR VAAD ETMEYİN. NE ZAMAN MESLEĞİ ÖĞRENİR O ZAMAN İSTERSENİZ KAPTAN MAAŞI VERİN. AMA BİR TAKIM SİMSARLARIN OYUNCAĞI OLMAYIN.

  GELELİM STAJYERLERE, BU ŞAHISLAR DA ACEMİDİR VE MİÇO DUR. BU ŞAHISLAR EĞER GEMİDE STAJYER OLARAK ÇALIŞACAKSA O ZAMAN STAJYER MUAMELESİ VE ÜCRETİ ( ŞAYET ÜCRET VERİYORSANIZ STAJYERE ) VERİN. EĞER HERHANGİ BİR GEMİ ADAMININ YERİNİ DOLDURUYORSA O ZAMAN BU ŞAHISLARA STAJ EVRAĞI DOLDURAMASSINIZ, HUKUKEN SUÇLU OLURSUNUZ.

  KANUN DA STAJYER ÇALIŞTIRMANIN HUKUKU VARDIR. BU NU UYGULAYIN. ARTIK BIRKAÇ SEN EÖNCESİ GİBİ DEĞİL MÜRETTABAT SIKINTISI YOK.

  SORUNLU GEMİ ADAMLARINI TANIDIK ARMATÖRLERİNİZLE PAYLAŞIN, Kİ ONLARDA AYNI SORUNLARLA KARŞILAŞMASIN.

  BEN SORUNLU GEMİ ADAMLARINI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE VE ANKARA MÜSTEŞARLIK DENİZ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜNE YAZILI OLARAK BİLDİRİYORUM. ŞİKATEYLERİM SONUCUNDA 2 KAPTAN 1 ÇARKÇININ ŞU AN EHLİYETLERİ ASKIDADIR.

  KİMSE DENİZ MESLEĞİNE ARMATÖRÜNE VEY VEYA GEMİDE Kİ PERSONELİ SÖMÜREMEZ.

  BUNUN DIŞINDA EGER İMKANI OLUP DA MAAŞ VERMEYİP BU PARAYI KULLANAN ŞAHISLAR VAR İSE ONLAR ŞEREFSİZDİR. BİR TANE VARDI BU ŞEKİLDE 5 GEMİ İLE BİRLİKTE BATTI. "5 GEMİ MÜRETTABATININ MAAŞLARINI 2 AY KULLANIYORUM BEDAVA KREDI OLUYOR " DERDİ. BU ŞAHIS ŞU AN SÜRÜNÜYOR.

  BURDALARDA BAĞIRAN ŞAHISLARI MAAŞ ALAMADIK DIYEN ŞAHISLAR TANIMIYORUZ NEDEN ALAMADIKLARINIDA BILMIYORUZ, AMA ADAM CIKIP BURADAN INSANLARI KARALIYOR RAHATLIKLA. BU YALNIŞDIR.

  LUTFEN ARTIK BU MAAAŞ ALAMADIK OLAYLARI BITSIN, GECİKMELİ VEYA DEĞİL HERKES MAAŞINI ALIYOR. ALAMAYAN GEMİADAMI İSE MUTLAKA SORUNLUDUR.


  ALLAH SELAMET VERSİN

  KPT K.B.
 • 2 yıl önce
  sn hamzaoglu

  hakkaniyetli yorumunuza tesekkurler, dediginizin ustune daha soylenecek kelimede yoktur,

  Selametler
  3.kuşak armator
 • Hamzaoğlu
  2 yıl önce
  Bir altımdaki armatör'e itaafen söylemek isterim ki Cenab-ı Hak eğer içinizde bir vicdan azabı bir çaresizlik varsa haklıya hakkına vermek isterken elinizden gelmiyorsa Size er ya da geç yardım edecektir. Buradaki emekçilerin sözü çalışanını kandıranlara maaşları ödemeyip o parayı çalıştıran daha fazlasının peşinde koşan, Denizciyi hor ve zor kullanan ArmatÜrleredir..
  Buradan sesleniyorum Gemilerinizi dünyanın heryerinde NETA etme çabasıyla çalışan çabalayan işçilerinizin kardeşlerinizin haklarını ödeyiniz. En azından elinizden geleni yaparak dürüstlüğünüzü gösteriniz. Onlar sizin emanetçiniz, sizin şerefinizi, sizin şan ve namınızı dışarıda temsil edenlerdir.
  Maaşının tamamnı yatıramazken en azından bir kısmını ödeyip ve telefon edip "sevgili kardeşim bu ay hepinize ödeyebildiğim budur emin olun geri kalanı elimden geldiği en kısa sürede ödenecektir, Hakkınızı Helal edin" deseniz o 3 kuruş maaş kazanan gönlü zengin insanlar size beddua değil dua ederler.
  Saygılarımla
 • 2 yıl önce
  SAYIN REFIK HOCAM, BELKI UNUTTUNUZ, "Armador" LATINCE DONATAN DEMEKTIR. ESKIDEN DE BUGUNDE AYNIDIR. AMA ARMADOR DONATAN DERKEN, MUKLAKA GEMI SAHİBİ OLMASI GEREKMEMEKTEDİR. ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE, YURTDISINDA ADAMIN KARVİZİTİNDE "ARMADOR" YAZAR, YANİ DONATAN.

  KISA BİLMEMİZ GEREKEN, GEMİ SAHİBİ İLE ARMADOR FARKLIDIR. GEMİ ALARAK GEMİ SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ AMA ARMADOR OLAMAZSINIZ. YANI BIZIM ÇEVİRDİĞİMİZ GİBİ " ARMATÖR " OLAMASSINIZ. ARMATÖR OLURSUNUZ AMA " GEMİ SAHİBİ / SHIP OWNER " OLAMASSINIZ. BUNLAR İKİSİ FARKLI MESLEKLERDİR.

  KİMSE KİMSENİN PARASINI YEMEZ, BURDA ANLAŞILAMAYAN BİRŞEY VARSA O DA ŞUDUR. MALESEF HER YERDE OLDUĞU GİBİ BİZİM MESLEĞİMİZDE DE PROVAKATÖRLER VAR. BU ŞAHISLAR BÜYÜK OLASILIKLA BU MESLEKTE YENİ OLAN VE MESLEĞİ BİLMEYEN BU YÜKSELİŞDEN NEMALANMAYA ÇALIŞAN VE YİNE MALESEF Kİ AÇILAN YENİ KURSLARDAN MEZUN OLAN ACEMİ DENİZCİLERDİR.
  AÇILAN BU KURSLARDAN EHLİYET ALAN ŞAHISLAR, "KI BUNLARIN ICINDE BELEDIYEDE CALIŞAN, YÜKSEK OKUL MEZUNU OLAN, ŞÖFÖR OLAN, GÜNEYDOĞUDAN, KARS'DAN, VAN'DAN, LEBLEBİCİSİ, SAKIZCISI" NE YAZIKKI GEMİLERE GİRMİŞLERDİR.
  DENİZCİLİK ZOR BİR MESLEKTİR, HERKES YAPAMAZ. "İLK GÖRÜNÜŞDE YAPARIM DERSİNİZ AMA MALESEF OLMAZ. GEMİYE GİRMEK İÇİN MASRAF EDERSİNİZ, EHLİYET ALIRSINIZ, SİMSARA GİDERSİNİZ, 1 MAAŞ VEYA YARIM MAAŞ TUTARINDA PARA ÖDERSİNİZ. FIRMAYA GIDERSINIZ, KONTRAT İMZALARSINIZ, KONTRATTA YAZAR " 6 VEYA 8 AY LIK BIR ANLAŞMADIR BU, MESLEKİ AÇIDAN ZAAFİYETİNİZ OLURSA İLİŞİĞİNİZ KESİLİR DER" VE DER Kİ, ŞAYET BU VEYA AHLAKİ SEBEPDEN DOLAYI İLİŞİĞİNİZ KESİLİRSE HİÇ BİR HAK İDDİA EDEMESSİNİZ DER. YERİNİZE GELEN DENİZCİNİNDE ÜCRETİNİ ÖDERSİNİZ DER.

  BİR DÜŞÜNÜN, GEMİYE ÇIKTINIZ. İŞ AĞIR GELDİ, SEFERE ÇIKTIN, DENİZ TUTTU, KAPTAN DA SENİ EN KISA ZAMANDA GERİ YOLLADI.
  NE OLDU ŞİMDİ, MAAŞ ALMAYI HAK KAZANMIŞMI SAYILIYOR BU SÖZDE DENIZCI. BU ADAM EĞER PARA ALIRSA GERÇEK DENİZCİLERE HAKSIZLIK YAPMIŞ OLURSUNUZ. ÇÜNKİ DENİZDE KİMSE KİMSENİN İŞİNİ YAPMAZ.

  BÖYLE BİR ADAM DÜŞÜNÜN, GEMİDEN ATILDI, GELDİ KARAKÖYDE KAHVEYE VEYA OTELE, ORDA Kİ TANIŞTIĞI GEMİCİLERE BAŞLADI ATIP TUTMAYA " VAY BEN ŞÖYLEYİN BÖYLEYİM, BEN KAPTAN YARAMAZ, ÇARKÇI İŞİ BİLMİYOR.... DİYE BAŞLAR ATIP TUTMAYA. ARDINDAN DA, PARAMI VERMEDİLER BU FİRMANIN GEMİSİNE GİDİLMEZ, SAKIN GİTMEYİN, HERGÜN PIRASA YEDİK, HER SABAH YUMURTA VARDI.....

  YANINDA Kİ GEMİCİDE BU ŞAHSA İNANIR TABİİ, SÜRÜ POLİTİKASI YA, DOLDUR BOŞALT. ODA DUYDUKLARINI ANLATIR.

  ŞİMDİ ASLA VE ASLA HİÇ BİR GEMİ SAHİBİ ADAMININ PARASINI YEMEZ. BU OLAYI DİLLENDİRENLER YUKARDA YAZDIĞIM SAHISLARDIR.

  BEN ŞAHSEN GEMİYE GELEN ADAM EĞER DERÇEKTEN DENIZCI DEGILSE "MİÇO HARİÇ" ILK LIMANDA O ADAMI GEMIDEN INDIRIRIM VE INDIGI GUNE KADAR DA MAAŞINI VERMEM. HAK ETTIGI O MAASINIDA GEMIDE KI DIGER PERSONELE PAYLASTIRIYORUM. EN AZINDAN VICDANEN RAHAT OLUYORUM. EGER O SAHTEKARA PARA ODERSEM, HEM GEMIDEKI PERSONELIME HAKSIZLIK YAPMIS OLURUM HEMDE KENDIMI İYİ HİSSETMEM.

  O YÜZDENDİR Kİ, GEMİYE ADAM ALIRKEN BEN BU ŞEKİLDE KONUŞURUM, İŞİNE GELEN GERÇEK İŞİ BİLEN GİRİP ÇALIŞIR.

  BIZ DENIZCIYIZ. PARAYI KOLAY KAZANMIYORUZ. DAĞITILACAK PARAMIZDA YOK. ADAM GEMİYE GİRİYOR, TAM BİR SAFRA, YE İÇ YAT, SONRA MAAŞ İSTE. ZATEN GEMİ DÖNENE KADAR 2 AY GEÇİYOR, EEE BU ADAM ZATEN GEMİDE BİR İŞ YAPMADI VEYA YAPAMADI. GÜNAH DEĞİLMİ BANA VEYA GEMİDE ÇALIŞAN DİĞER PERSONELE.

  HA GERÇEKTEN KASITLI OLARAK MAAŞ VERMEYEN BİR GEMİ SAHİBİ VARMİ BİLMİYORUM, TANIMIYORUM. OLACAĞINIDA SANMIYORUM.

  AMA BAZEN ELDE OLMAYAN PİYASA KOŞULLARINDAN KAYNAKLANAN SIKIŞIKLIKLAR OYUYOR TABİİ. ÖDEMELER DE GEÇİKMELER OLUR, BU GAYET NORMALDİR. ÇÜNKİ GEMİ SAHIBI ONCE YAKIT VE LIMAN MASRAFLARINI ÖDER, ZATEN SON ZAMANLARDA YAKIT VE LIMAN MASRAFLARINI ODEDİKTEN SONRA GERİ PARA KALMIYOR. GELECEK SEFERDE YAKITCIYA TAKIYOR, MAAŞ ÖDÜYOR.

  AMA BURALARDA ARMATÖRLER BİR TAKIM KENDİNİ BİLMEZ VE İŞE YARAMAZ GEMİCİLER TARAFINDAN BİLİNÇLİ OLARAK KARALANMAKTADIR. GERÇİ BU ŞAHISLARA ONLARI BIRYERE KOYARAK CEVAP VERMEK DE NE KADAR DOĞRU O DA TARTIŞILIR.

  KIMSE MAAŞ ÖDENMİYOR DİYE FERYAT ETMESİN BOŞUNA. BU KADAR GEMİ ÇALIŞIYOR VE HEPSİNDE DE DENIZCİLER VAR. VE HEPSİDE MAAŞLARINI ALIYOR. GERİSİ YALAN DOLANDIR. GERİSİ YUKARDA YAZDIĞIM KENDİNİ DENİZCİ YERİNE KOYAN VE BU İŞİ BECEREMEYEN GEMİLERDEN ATILAN ADAMLARDIR.

  BEN PİYASANIN %80 ARMATÖRÜNÜ TANIYAN VE DEVAMLI IRTIBAT HALINDE OLDUĞUM BİRİYİM. BUNU NEDEN YAZDIM ŞİMDİ ? DOĞRUYU YAZDIĞIMI BİLMENİZ İÇİN. SANIRIM BUNUN ÜZERİNE KONUŞULACAK BİRŞEY KALMAMIŞTIR.

  KALIN SAĞLICAKLA

  KPT. K.B.
 • armatör
  2 yıl önce
  gerçeklerin bilinmesi açısından bu yazının uzun müddet denizhaber'de arkalara & gerilere düşmeden durması, güncel türk deniz piyasasının bence hayrınadır. bunu yönetimden rica ederiz.

  sayın kamil kamiloğlu

  oturduğunuz yerden konuşmak, ahkam kesmek ne kadar kolay dimi?

  ben bu işe yıllarca kazanıp biriktirdiklerimi bir araya toplayıp 2000 lerde başladım, kazandığımı bu işe yatırdım. Para kazandım ama ne ev ne arsa ne de araba aldım. Tonaj büyüttüm, gemi aldım. Belki de yanlış yaptık. Bence tek masum hatamız iyi piyasanın daha da süreceğine olan inancımızdı.

  Ama bi dakika, kim inanmıyodu ki, güzel günlerin devam edeceğine?

  Bu ülkenin deniz ticaret odası yönetim kurulu üyeleri olan kalantor armatörlerinin bile (izinsiz isim vermek ayıp olur) çoğu açıkta yakalandılar bu krize.

  Sayın İhsan Kalkavan bile bi röprtajında diyordu ki, bu kadar yuksek navlunlar normal değil dedik, gemi sipariş etmedik, bekledik, biz bekledik navlunlar daha da yukseldi, sonunda dayanamadık, hata mı yapıyoruz beklemekle dedik ve akabinde verdik siparişleri, arkasından kriz geldi diyordu.

  Beni suclayamazsınız.

  Bilerek maaş ödemeyen, hak yiyen, çalan, çırpan armatörü suçlayın. Zaten onlar da çok değiller.

  Biz iş yapmak istedik. İnsanlar tıkır tıkır ekmeklerini kazandılar, ekmek yediler bizim gemilerimizden. Bizde işimizi gücümüzü büyütmeyi arzu ettik.

  Ben gittim Norveclerden, Almanyalardan, Japonyalardan gemiler aldım getirdim, bu ülkenin bayrağını çektim.

  Evet ben maaşları, yakıtı, olması gerektiği gibi ödeyemiyorum, ama varsa ödüyorum. Belki düzelir diye dayanmaya çalışıyorum.

  Düzeldiğinde, bana destek olan olmayan herkeze karşı eğer ayakta kaldıysam, arkamda 1 kuruş bile alacak, borç bırakmayacağım.

  Bazı şeyler kısmettir, nasiptir. Bizimde kısmetimizde bugunleri görmek varmış. Bu da bi sınav diyoruz. Bakalım inşallah geceriz. Gecemezsek bu satırları okuyanlar belkı ödeyemediğimz haklarını, art niyetmizi olmadığını görür de helal ederler.
 • Müh.Kaptan Refik Akdoğan
  2 yıl önce
  Eskiler armador derlerdi. Navlunlar bazen çok yukarı bazen de çok aşağı olur denizcilikte. İki,üç sene evvel navlunlar çok yukarlarda olduğu zaman elde edilen kârlar şimdi zararın ortağı olmalıdır. Aslında armatör bu durumu görmek zorunda olan kişidir . Kutsal kitaplarda bile yedi yılda bir kıtlık olacağı yazılıdır.1950'lerde devlet gemileriyle yapmış olduğumuz seferlerde bir seferde bir gemi parası alındığı halde kalıcı yatıtrımlar yapılmadı. Gelir iyi olduğu zaman akıllıca yatırım yapılmadığında faydalı olmaz. Har vurup harman savurmaycaksın. Norveçli armöatörler eşi ve çocuklarıyla gemileri evlerinden idare ederlerdi. Sabırla beklemek lazım. Allah selamet versin.www.refikakdogan.com
 • kamil kamiloğlu
  2 yıl önce
  Sene 1960 lar Ülkemizde armatörlük; Deniz Nakliyat + Koçtuğ ve çay kömürü,tuz devlet yükü taşıma peşinde olan ss.motorlu gemi ar.birliğine bağlı çalışan genelde tadilat yaılmış gemiler. Sene 1970 ler de %95 devlet kredisi ile yapılan ve akdenizin en genç koster filosu, bir eski armatörün deyimi ile demircinin gazinocunun armatör olduğu dönem ve geri ödenmeyen krediler. Sene 1980 Bülent Ulusu Dönemi yine kredi, yine yurt dışından 3 alınıp 5 e aldım denen dönem ve yine geri dönmeyen krediler. Son dönem Nevlunlar tavan yapmış armatör(ama armatör olanlar) para kazanıyor, devlet tugs u cıkarmış, ÖTV siz yakıt vermış ssk primi ve netton 1 usd(turk lloyd una bağlı isen oda %50 indirimli)den başka tek kuruş vergi vermemmişsin, kazançın pik yapmış krizi hiç düşünmemişsin ve şimdi ağlıyorsun. Kusara bakma ama sen kendin diyorsun ben ARMATÜR üm diye.
 • davut okur
  2 yıl önce
  "SEN BUGUN ZOR DURUMDASIN AMA YARIN İŞLER DEĞİŞECEK. GEMI ADAMLARINDAN BAHSETMIYORUM, ONLAR PARALI ASKER, VER PARAYI ......"

  BUNU YAZIYOSUN KENDİNİ ARMATÖR SANIYOSUN AMA İSMİNİ YAZACAK KADAR CESARETLİ OLAMIYOSUN İSMİNİ YAZSAN BAK BAKALIM PERSONEL BULABİLCEKMİSİN SONRA

 • 2 yıl önce
  ARMATORDE HAKLI CALISANDA PEKI DOGRU YOL NE !

  BNCE INSANLAR OLARAK ETRAFDAKI KOTU OLUMSUZ OLAYLARDAN DOLAYI INSANLGIIMIZI BI NEBZEDE OLSA YITIRMIS OLMAMIZ KIMSE KIMSEYE GUVENEMIYO HAKLI GERECEKLER DAHILINDE PEKI CALISANIDA IS VERENIDE KORUYACAK DEGER OLARAK GORUP OYLE HUKUM VERCEK SISTEM NICIN YOK ! SIMIDIKI ADALET SARAYLARINDA OLCAK IŞDE DEGIL BU !

  MILLET DEVLET OLDUGU ICIN MILLETIN EGEMENLIGINDE YASALARLA BU OLABILIR ESKI DENIZCILIK DONEMINDE BU ISLER NASIL OLUYODU BUNLARI BILIP OGRENIP GUNUMUZLE DERLEYIP TOPLAYIP DUZENLENMESI LAZIM DIYE DUSUNUYORUM.....

 • Mehmet Derman
  2 yıl önce
  "SEN BUGUN ZOR DURUMDASIN AMA YARIN İŞLER DEĞİŞECEK. GEMI ADAMLARINDAN BAHSETMIYORUM, ONLAR PARALI ASKER, VER PARAYI ......"

  ŞU CÜMLEYİ TAMAMLA BAKALIM, BİR DE SONUNA ADINI YAZ DA, PARALI ASKERLERİN O ZAMAN SANA DÜNYANIN KAÇ BUCAK OLDUĞUNU GÖSTERSİN.

  DENİZCİLİK BÖYLE Mİ ALGILANIYOR ZİHİNLERDE? YAZIKLAR OLSUN.
 • 2 yıl önce
  SIZ TERSANECILERE GELINCE,

  SIZ DEGILMIYDINIZ BIZDEN 4 USD/KILO SAC ISLEME PARASI ISTEYEN, SIZ DEGILMIYDINIZ BURNUNUZDAN KIL ALDIRMAYAN, SIZ DEGILMIYDINIZ İSKELENIZDE BILE YANASTIRMAYAN 1000 USD ISKELE PARASI ISTEYEN. DOLARLAR HAVALARDA UCMUYORMUYDU,

  BIR İŞÇİYE 60 TL VERIP BIZLERDE 400 USD/GUN TAKIM/YEVMIYE ALAN.

  ARKADASIM, BU DURUMDA HERZAMAN VURULAN ARMATOR OLMUSTUR. TERSANECI, GEMI ADAMI, YAKITCI, KUMANYASI, MALZEMECİ, BAKKALI ÇAKKALI, BUNLAR KIMDEN NEMALANIYOR????????? ARMATORDEN. YANI BIZLER SIZLERIN VELINIMETINIZIZ.

  BUNU AYNI MUHTESEM SULEYMANDA KI YENICEKI AYAKLANMASINA BENZETTIM. EN UFAK BIR YUMUŞAK YER BULDUNUZ HEMEN ARKADAN VURMAYA BAŞLADINIZ.

  EEEE NE OLACAK SIMDI. BIZ BATARSAK SENDE BATARSIN. SEN YEDIGIN TABAGA EDIYORSUN FARKINDA DEGILSIN. ADAM MALZEME VERMIYOR, IKI GUNSA OFISIN KAPISINDA DOLANACAK.

  ALLAH NASIB EDERSE BEN GEMI YAPACAGIM SIMDI HERSEYIM HAZIR, SAC ITHAL EDECEGIM, TERSANE ARIYORUM KENDIME, BAKIYORUM BANA KARSI KIM IYI DAVRANDI, ( EN YAKIN ARKADASIM BILE "TERSANECI" BENI ARKADAN VURDU, GEMIME HACIZ GETIRDI SEFER MENI KOYDU.) ARKADASIM BU. SIMDI BEN ONA VERIRMIYIM BU İŞİ. ASLAAAAAA

  SIMDI PARA BENDE, ARMATORDE BENIM............
 • 2 yıl önce
  BE KARDEŞİM, SEN NEDERSEN DE KIMSE SENI HAKLI GORMEZ.

  BURALARDA YAZMAN NEYI DEGISTIRIR KI ??? BAK IKI ÜÇ KENDINI BILMEZ KENDINI GEMICI DENIZCI SANAN ZAVALLI BIRILERI SAN ABURADAN HAKARET EDER. AMA KARŞINDA EL PENÇEDİR.

  SEN BUGUN ZOR DURUMDASIN AMA YARIN İŞLER DEĞİŞECEK. GEMI ADAMLARINDAN BAHSETMIYORUM, ONLAR PARALI ASKER, VER PARAYI ...... DIGER ESNAF KISMINI DA SAKIN UNUTMA. BAK BENIM DURUMUM KOTUYDU, BU DEDIKLERINI HEPSINI YASADIM. ŞİMDİ İSE YAKITCI, MALZEMECIYI, KUMANYACIYI SECIYORUM.

  NE DEMIŞLER " EVET BEN KROYUM AMA PARA BENDE"
  " EVET BEN ARMATORUM AMA PARA BENDE" BASARIM PARAYI... GERISINI DE SEN ANLA.


  UNUTMA KI SENDE AYNI BENIM DURUMUMA GELECEKSIN. COK ISA BIR ZAMAN GEREKLI, BIRAZ SABIR GEREKIYOR BILIYORUM COK ZOR AMA BASKA CARE YOK.

  BU NU BIR OYUN GIBI GOR, BEN OYLE YAPTIM. DAYANDIM OYNADIM VE KAZANDIM. SIMDI AYBASINDA MAASLARI ODUYORUM, AMA EN UFAK BIR GEMI ADAMI IHMALINI ISE HIC AFFETMIYORUM. GEMI ADAMINA KARSI ARTIK HIC MUSEMA GOSTERMIYORUM. GECENLERDE 2 TANESINI MAHKEMEYE VERDIM. TAZMINAT DAVASI ACTIM. BAKALIM ARMATORLE OYNAMAK NE IMIS GORECEKLER.

  ÇOK SIKI KONTRAT IMZALTIYORUM. KONTRATINDAN ONCE VE HUKUKI HAKLARINDAN BASKA SU BILE VERMIYORUM. HERSEY HUKUKA UYGUN İŞLİYOR. HALATIN UZERINE BASANDAN DAHİ TAZMINAT ALIYORUM.

  EEE DERVİŞ SIRA ILE HESABI, SIRA BENDE ...........
 • sami bozok
  2 yıl önce
  ben bu yazıya sonuna kadar katılıyorum durum aslında dahada vahim burda bir kısmından bahsedilmiş yorumlara bakıyorum geçmişin hesabı veriliyor deniyor ne kadar yanlış yorumlar geçmişte personel alacağı diye bişey yoktu takır takır maaşlar alınıyordu bu kara tablonun aynısını biz tersaneciler yaşamaktayız devlet desteği olmadan dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmiş tersanelerden devlet adamları çok iyi nemalanıp kendi başarıları gibi lanse ettiler ama kriz oldu devletten kimsenin sesini duymuyoruz (heee duyuyoruz arada sıra biz tersaneciler devlet büyüklerinden çeşitli mercilerde azar işitiyoruz şikayet etmeyin diye)
 • miço
  2 yıl önce
  takılmaya devam et ki,devamlı bastığın yer toprak olduğunu biliyorsundur her halde.
 • 2 yıl önce
  BENCE ARMATÖR DEĞİL ANİMATÖR OLDU.NEDEN?ÇÜNKÜ MAAŞ VERMİYO ,YAKIT BORCU,KRİZDEN ÖNCEKİ PİYASA BORÇLARI,BANKA BORÇLARI V.S HERKES ELİNDE İSTEDİĞİ GİBİ OYNATIYOR.ARMATÖR MAAŞMI VERCEK ACENTAMI ÖDİCEK YAKITMI ÖDİCEK GEMİNİN DİĞER MASRAFLARINIMI VERİCEK NAPICAK BU DÜŞÜK NAVLUNLARLA.HERKES ORDAN ORAYA ÇEKİŞTİRİP DURUYO.MAAŞLAR ÖYLE BÖYLE ÖDENİYO.BU MASRAFLARA KARŞI ARMATÖR NE YEDİRECEK EVİNDEKİLERE KİMSE DÜŞÜNMÜYOR.AAA AMA ADI ARMATÖR ZENGİN .BU LAFLAR BUNLAR ZAMANINDAYDI MAZİ DE KALDI.ZATEN GEÇMİŞE DÖNÜP BAKILSA KİMSENİN MAAŞ BORCU YOKTU HERKES RAHAT RAHAT ÖDÜYORDU.ÇOK BİLMİŞ PERSONEL GEMİNİN İÇİNDE OLAN SİZLERSİNİZ NELER OLUP BİTTİĞİNİ İYİ BİLİYOSUNUZ AMA YİNEDE KONUŞUYORSUNUZ.SİZ BUNLARI MESLEĞİ BU HALE GETİRİP SONRA HİÇ UMURSAMAYANLARA SORSANIZA.ARMATÖRLER TEK TEK BİTİNCE YANİ HANİ HEP DİYOSUNUZ YA MAAŞ ÖDEYEMEYEN YAPMASIN BU MESLEĞİ SİZ NE EKMEK YİYECEKSİNİZ.ARTIK PAZARDA LİMON SATARSINIZ.HADİ SİZİNDE MAAŞLARINIZ DÜŞSÜN BU DÜŞÜK NAVLUNLARA KARŞI.AAA AMA OLURMU HAYATTA KABUL ETMEZSİNİZ.ÖNCE SİZİ BU HALE ARMATÖRÜ BU HALE KİM NASIL GETİRDİYSE HESABINI ONLARDAN SORUN.AMA OLMAZ BİZ KOYUN GİBİ MİLLET OLDUĞUMUZ İÇİN ANCAK BİRBİRİMİZİ SUÇLAYALIM NASIL OLSA KOLAYI BU...
 • Deniz Erenler
  2 yıl önce
  Selamlar,

  Denizcilikde durum nedir, Piyasanin durumu nedir, anlamak icin Fuarlari ziyaret etmeli.

  Oncelikle bakilacak sey, stand”lardeki hostesler, yani bayan stand mankenleri.
  Bakilacak sey, bunlar sarisinmi, esmer mi degil . .
  Once Pantalonmu giyinmis, yoksa etekmi !!
  Pantalon ise, Piyasa iyi demektir, etekse sanki pekte iyi degil gibi demektir..
  Etek ise, etegin boyuna bakacaksin durumu anlamak icin, eger minietek giyilmisse,
  Bu eyvah durum cok kotu, piyasa tamamen bitik demektir . . .

  Mesela en son, Yesilkoydeki fuarda her koseden ikiser ikiser yuksek topuk/mini etek hatun cikmaya baslayinca, aman bisiler kaptirmadan hemen burdan gidelim oldum . . Gerci, gitmeden (bir cansali yillik bakimina 2250 avro alan) Viking standina baya bi takilmistik ama neyse . . .

  Simdilerde, Norvec”in baskenti Oslo”da Iskandinavyanin en buyuk Denizcilik fuari
  NOR-SHIPPING var, bilmiyorum bizden katilan varmi, ama varsa donduklerinde fuar resimlerinden burada bekliyoruz . .

  Bu fuara katilan Danimarkali firmalar (49 adet), fuarlardan sonra bu fuarlardan is cikmiyor ama bayragi dalgalandirmak onemli demisler. . Peki, bayragi nasil dalgalandiriyorlar ???

  Fuarda kendi standlarinda BODYPAINTED GIRLS (yani aslen ciplak ama vucutlari sanki ustlerinde elbise, mayo vesair varmis gibi boyanmis mankenler) kullanmislar . .

  Kaynak :

  http://www.maritimedanmark.dk/?Id=11003


  Mankenleri kullanan, Danimarkanin Frederikshavn sehrinin dort firmasi (ortak stand”da)
  Scanel, Orskov, Hytek ve Norisol.

  Bu, Frederikshavn sehrini kardes sehir ilan etmeyi, vede ulkemizdeki bir sonraki fuara davet etmeyi teklif ediyorum !!! Neyse saka bir yana . .

  Mulakati veren, Danish Export Association”nin idarecisi Kurt Feldtfos “Etrafta heryerde bayagi bir optimism var” demis !!!

  Peki resimlere bakinca siz ne dusundunuz !!!!!


  Saygilar


 • Cengavar efendioğlu
  2 yıl önce
  Ben yazılanlara katılmıyorum. Gemi almak önemli değil gemiyi işletmek için yeterli olanak ve beceriye sahipmisin! benimde 500 bin dolarım var alayım bir koster armatör olayım. ama navlun yatmadı personelimin maaşını yatırmayayım.o personel zaten aynı paraya karada çalışır.parasını alamıyacağını anlayınca başka iş bakabilir.fakat denizde öyle bir şansı yok.karadaki ailesinin ne suçu var kira su elektrik derken bir sürü sıkıntı başlıyor. ya bakkala olan borç.yarın bakkal amca makas almaya ondan sonra alacağını başka yolla almaya kalkar.tabiki bunlar var sayım ama olabilir. işletmecilik için yeterli paran yok ise armatör olmaaaaaaaaaaaa.
 • EMEKCİLER
  2 yıl önce
  Kriz öncesi navlunlar tepede iken hiç personeli düşündünüz mü?
  O zaman onlara ufak jestler bile yapmadınız.Kazanırken iyi az kazanırken önce personel maaşını indir tek taraflı.
  Yaptıklarınız iş kanununa aykırı idi.
  Allahın sopası......
 • gemi adamı
  2 yıl önce
  size zahmet o zaman bu işleri yapmayı bırakında, emeğin karşılığını verebilen firmalar kalsın ne gemiadamı ne kumanyacısı (tabii kumanya alıyorsanız),ne yakıtçısı verdiği malın bedelinin peşinden koşmasın !! ama siz hala gerekirse maaş vermem yakıt alırım diyebilecek kadar ... neyse bırakın bizde sizden kurtulalım ,sizde emeğinin karşılığını isteyen adamlardan yada size göre herkimse.Bu işe girerken gemileri alırken navlunlar tavan yapmıştı siz ticarete girdiniz ve battınız lakin karlıda çıkabilirdiniz fakat olmadı,herşeyi tadında bırakmak gerek.
 • ex savas
  2 yıl önce
  zaten su andakı pıyasa sartlarından herkesın az cok haberı var. herkes kendi acısından haklı demek isterdim ki maalesef diyemiyorum. cunku piyasaların tavan yaptıgı zaman borcları bitirmek veya kenara para koymak yerıne ya daha fazla gemı almak için banka kredilerine basvurmak yada paraları harcamayı tercıh eden armatorler ıcın haklılar dıyemıyorum. peki maaslarını duzenlı sekılde odeyen kumanya ssk primlerini duzgun yatıran orta veya kucuk olceklı firmalara farklı navlun mu uygulanıyor. simdi herkes sapkasını onune koysun dusunsun. krizde once tv programlarından ekonomıstler bagır bagır bagırdılar dunyada banka krızı gelıyor imkb dagılacak diye. ilerisini dusunemeyen yatırımcı bence yatırımcı degıl kumarbazdır. tesekkur ederım.
 • Bir Denizci
  2 yıl önce
  'Bir armatörden' diye bir yazı yazarsınız ama personel iş görüşmesine geldimi "15iyle 25 i arası" "bizde kimsenin parası kalmaz" diye umutlarıyla oynarsınız. Delikanlıysanız kuruş kadar adamsanız bu yazıyı koyarsın iş görüşmesinde önüne. Siz bankadan kredi alırsınız yakıtçıya para verirsiniz personele vermezsiniz yada tam tersi her neyse ama gemideki adamın karısı ne yapacak? Gemi adamı ne yapacak başlarında olsa bi çare bulur belki ama sana güvenmiş sözüne güvenmiş bi nevi çoluğunun çocuğunun rızkını sana emanet etmiş! Hanginizin altında 1.3 motor araba var? güldürmeyin milleti Sadece arabanızın yakıtından kıssanız 3 gemicinin maaşı çıkar.
  Allah doğru olanın doğrucu olanın Hak ve Hukukçu olanın Yar ve Yardımcısı olsun. Allah'tan zerre kadar korkusu olanlar bu insanların hakkına girmeyin.
 • GEMİ ADAMI
  2 yıl önce
  ŞİMDİ GİT BANKAYA VER O GEMİYİ, NE KUMANYACININ, YAKITCININ, ACENTANIN, NEDE GEMİ PERSONELİNİN AHINI ALMA, NEDE PİYASADA ADIN ÇIKSIN, SEN HALA ZENGİN OLMA DERDİNDESİN, KRİZ BİTESEDE 2.GEMİYİ ALSAM DİYE, YUKARDA SAYDIKLARIMIN EŞİ ÇOCUĞU TORUNU AÇ SEN 2.GEMİNİ ALANA KADAR GEÇECEK ZAMAN ZARFINDA AÇLIKTAN KİM ÖLE KİM KALA BUNLARIN VEBALİ SENİN ÜSTÜNE.
 • bir armatür daha
  2 yıl önce
  durum yukarida anlatilandan daha da kötüdür. devlet destegi olmadan ayakta kalmaya calisan Türk armatörü, sektörden ekmek kazanan herkese bakmaya calismaktadir. fakat sektörden para kazananlar bu krizlerde bile armatörü sagilacak inek olarak gördükleri icin gercekleri görememektedir.

  bittik kardesim bittik, okeye dönüyoruz.....

  yakitciya para ödemeyelim diye gemilere yelken takmayi düsünüyorum. Allah akil fikir versin....
 • huseyin sami celebi
  2 yıl önce
  Yazar dogruyu dile getiriyor.Kafası basan banka boyle davranıyor.Inadım inat avukata duserse hem armatoru,gemiye illa el koyacagım diye bankayıda zarara sokuyor.Tabii bu da baska bir sektor olusturdu.Gecen Tamer bey isimli genc bir girisimci,
  borcun finansor gruplar ustune alınarak banka ile anlasıp,armatoru farklı sekilde borclandırma yontemini yazmıstı.Yani yeni tip armatorler turedi.Personel maası odememek zaten moda oldu,bizde kimsenin parası kalmaz diye bir ata sozu Turkceya yerlesti.Gemi adamı gemi sahiplerini finanse ediyor.Ev sahibi degilseniz bu carka bir sekilde ev sahibide dahil oluyor.Min.ayın yirmisnde veya daha sonra kira alıyor.Bakkal cakkal hep ay snuna endexli.Eskiden ay bası beklenir borclar tahsil edilirdi.
  Cok buyuk finanssahibi firmalar dayanacak,yoksa bu savaslar bir yıl daha surerse zengin,fakir issizler ordusu kurulacak.Devlet hepsinin altından kalkamaz.Her cenah kendi acısından haklı,Allah herkesin sonunu hayır etsin.Kimseyi bir lokmaya borclu bırakmasın.
 • Mustafa Kalkavan
  2 yıl önce
  Her şeyin bir sonu olduğu gibi armatörlüğünde bir sonu vardır;bi bakarsın en tepedesin bi bakarsın yok olup gitmişsin geçmişte yok olanlar gibi;mesleğin cazibesi,parası,havası,kalmadı.İyi ki kriz hemen sonrası Armatörlüğü bırakmışım şu anda gemi sahibi olmak rus ruleti oynamak gibi bir şey

  EX.SHIPOWNER
 • derya
  2 yıl önce
  işte bu bugün değil,geçmişte yapılanların bedeli,denize sahip çıkamamazlığımızdandır.Somuncusundan tut,tersanecisine kadar,miçosundan tut,kaptanına kadar,yakıtcısından tut,kumanyacısına kadar,işletmecisinden tut acentese kadar vs vs
  gelen bütün sesleri hiçe saymamazlıktan gelinmesidir.Herşey sertifika para oldu,Kazanılan ne,nerede?İnsan para ile ölcülmez,onun bir sıkıntı olur,büyüğüne gider sıkıntısını açardı,küçük demezdi ona kol kanat gererdi.Küçükte büyüğün ağzından çıkan sözü kendi namusu kadar sahip çıkardı,aman büyüğüme sözüne laf gelmesin diye.gelen seslere sahip çıkılmadı,et tırnaktan ayrılırmı.şeytan tırnağını koparırsan,dolama olur aynen.kabotaj bayramı var,kimler için ülkemize armağan edildi.Sahip çıkalım ilkin İnsanlığımıza,
  senden sonra gelecek küçüklere.Yarın küçüklerde büyüdüğünde sahip çıkacak gelecek nesiller.Yok etmeyelim Denizciliğimizi,
  yoktur bunun ötesi berisi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x